wytwórnia dobrej czekolady

W jaki sposób wytwórnia czekolady produkuje tabliczkę?

Każdy człowiek uwielbia delektować się smakiem czekolady. Niewiele osób jednak zadaje sobie pytanie o to, w jaki sposób ona tak właściwie powstała. Produkt ten musi przejść długą drogę, zanim ostatecznie trafi na sklepowe pułki. Artykuł ten ma za zadanie przybliżyć nieco proces produkcji tego przysmaku oraz sposób funkcjonowania wytwórni czekolady.

Co dzieje się z ziarnami kakaowca, zanim trafią one do fabryki czekolady ?

Powstawanie czekolady składa się z szeregu etapów. Droga od momentu, w którym zebrane zostały ziarna kakaowca do uzyskania zapakowanego produktu finalnego, jest bardzo długa. Cały proces rozpoczyna się najczęściej w Afryce, ale może mieć miejsce również w Ameryce Południowej oraz Środkowej. To właśnie tam dzięki po zebraniu dojrzałych ziaren i umieszczeniu ich w skrzyniach zapoczątkowany zostanie proces fermentacji. W jego wyniku dojrzałe kremowe ziarna nabierają barwę i zapach przywodzące na myśl sklepową czekoladę.

Po 7 dniach gotowe są one do kolejnego etapu polegającego na suszeniu. Po pozbyciu się z ziaren wody i wstępnej selekcji następuje etap prażenia. W jego wyniku wytworzony zostanie specyficzny smak. Bardzo ważnym etapem jest mielenie. Proces ten powinien zakończyć się powstaniem gładkiej masy zwanej miazgą kakaową. Po otrzymaniu wymienianego na pierwszym miejscu w składzie czekolady produktu, pora na jego odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie. Wytwórnia czekolady po otrzymaniu w jutowych workach składnika jest gotowa to zamienienia niepozornego produktu w przepyszną czekoladę.

Produkcja czekolady w wytwórni – od miazgi kakaowej do gotowej tabliczki

Pierwszym etapem wykonywanym w fabryce jest konszowanie. Innymi słowy, jest to precyzyjne wymieszanie określonych składników. W czekoladzie praktycznie zawsze musi znaleźć się miazga kakaowa, cukier lub inny słodzik oraz tłuszcz kakaowy. Stosunek odpowiednich składników oraz dodanie innych elementów, takich jak np.: mleko w proszku zależy od rodzaju produkowanej czekolady. Cały proces mieszania odbywa się w konszownii. Jego długotrwałość  zależy od typu czekolady. Zdecydowanie dłużej trwa on w przypadku czekolady gorzkiej. W tym etapie po wytworzeniu mieszaniny uzyskaną masę poddaje się walcowaniu. Otrzymany produkt charakteryzuje się gładką konsystencją i mniejszym stopniem gorzkości.

Wytwórnia czekolady następnie musi przeprowadzić hartowanie. Ten proces jest wśród wytwórców owiany tajemnicą. Każdy z nich ma restrykcyjne procedury i określone temperatury, do których czekolada powinna być schładzana, a następnie podgrzewana. Standardowe temperatury, w jakich powinna być utrzymywana temperatura, powinny mieścić się w przedziale 14-45 stopni Celsjusza. Proces ten zapewnia każdej firmie otrzymanie unikalnego smaku i charakterystyczny trzask podczas odłamywania kostki. W tym momencie masa czekoladowa znajduje się już w odpowiednich foremkach. Często charakterystyczna forma jest znakiem rozpoznawczym marki. Na sam koniec tabliczki pakowane są przez maszyny.

O co powinna zadbać wytwórnia czekolady, aby jej produkt był najwyższej jakości?

Dobra wytwórnia czekolady dba o wysokiej jakości składniki i relatywnie prosty skład. Najlepsza czekolada nie zawiera dodatkowych aromatów, konserwantów czy sztucznych barwników. Przedsiębiorstwa chcące uzyskać najlepszy smak poddają kontroli, każdy etap produkcji. Bardzo ważne dla producentów jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł produkcji ziarn kakaowca. Najlepsze czekolady nie zawierają niekorzystnego z punktu widzenia ekologii tłuszczu palmowego oraz charakteryzują się relatywnie wysoką zawartością kakao w stosunku do określonego typu.

Wytwórnie czekolady wytwarzające produkt najwyższej jakości przykładają ogromną wagę do precyzji na każdym etapie produkcji. Niezwykle istotne są również restrykcyjne procedury dotyczące hartowania. Proces przeprowadzany z dbałością o wszelkie szczegóły jest również znacznie bardziej czasochłonny. Ze względu na wyższe koszty produkcji, cena, jaką musi zapłacić konsument, jest również znacznie wyższa.

Wytwórnia czekolady powinna też kierować się odpowiednimi wartościami. Nowo powstały produkt powinien odpowiadać na potrzeby klienta. Pozytywna atmosfera w pracy z kolei dostarczać pracownikom inspiracji i motywacji. Świadomość społecznej odpowiedzialności jest również niezwykle istotną kwestią zarówno z perspektywy pracownika, jak i osoby kupującej produkt. Kostki czekoladek znanych marek mają wygrawerowane logo i charakterystyczne opakowanie. Dzięki temu są nie do podrobienia. Dodatkowym utrudnieniem w tym zakresie jest pilne strzeżenie przez marki receptury.

Wytworzenie dobrej czekolady wymaga od wytwórni ogromnego zaangażowania i dbałości o szereg szczegółów. Efekt finalny i satysfakcja ze strony klientów, jednak rekompensatą cały trud związany z pracą włożoną w dbałość o szczegóły na każdym etapie produkcji. Zgłębienie przez klientów kwestii  produkcji czekolady pozwoli im zrozumieć, na co tak naprawdę składa się ostateczna cena. Kupujący posiadający taką wiedzę jest świadomy, że różnica w cenie tabliczek, nie wynika jedynie z wykorzystanych składników oraz poziomu smaku. Równie ważna jest kwestia zaangażowania w produkcję.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *