wielkie kolorowe lizaki

Jak wielkie mogą być lizaki?

Lizaki bez wątpienia należą do najbardziej popularnych łakoci. Uwielbiają je przede wszystkim dzieci, ale i nam, dorosłym, nader często zdarza się sięgać po słodycze na patyku. Zwłaszcza, że wybór smaków, kształtów, kolorów, różnych kombinacji i wariacji jest nieograniczony. Kupując lizaka standardowej wielkości lub po prostu swojego ulubionego, zapewne nieraz zastanawialiśmy się nad tym, jak wielkiego lizaka udało się wyprodukować. Można się oczywiście domyślać, że i lizaki mają swoich rekordzistów. Największy lizak waży ponad 3 tony i ma 1,8 metra wysokości! Hmm… nasuwa się pytanie, ile czasu potrzeba, aby tak wielki lizak został zjedzony?

Prawdziwi lizakowi rekordziści

Nie ma chyba dziedziny życia, w której nie dałoby się ustanawiać rekordów. W słynnej Księdze Rekordów Guinnessa znaleźć można mniej lub bardziej poważne przedsięwzięcia, nie tyle interesujące, co dziwaczne albo wręcz śmieszne słodycze dla dzieci. Tym bardziej nie dziwi fakt, że fabryki słodyczy podejmują próby bicia rekordów w tworzeniu gigantycznych lizaków. Ów wspomniany wcześniej ponadtrzytonowy „cukierek na patyku” jest jak dotąd największym na świecie lizakiem i stanowi oficjalnie obowiązujący rekord Guinnessa. Ustanowiony został przez amerykańską wytwórnię słodyczy See’s Candies z San Francisco. Rozliczne źródła podają, że lizak-gigant ma 1,5 metra długości, ponad 1 metr szerokości oraz 1,8 metra wysokości i stworzony został z okazji Międzynarodowego Dnia Lizaka. Poprzednio obowiązujący rekord w tej kategorii stanowił lizak ważący niecałe 2 tony. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że i my mamy powód do dumy, a to za sprawą naszego rodzimego rekordowego lizaka w rozmiarze XXL. Co prawda nie waży tonę, ale – jak na lizaka – jest słusznych rozmiarów. 

W 2020 roku Muzeum Lizaka w Jaśle w nietypowy sposób uczciło Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tego dnia pracownicy podjęli oficjalną próbę ustanowienia Rekordu Polski na Największy Lizak. To lizaki sprawiają, że dorosły może poczuć się jak dziecko, dlatego właśnie ta idea przyświecała całemu przedsięwzięciu. Efekt końcowy był imponujący! Potrzebowano 65 kg cukru, 40 kg syropu glukozowego i zaangażowania pięcioosobowego zespołu, który w ciągu 7 godzin wykonał okrągły plaster z wielobarwnym spiralnym wzorem o średnicy 1 metra i wadze 101,6 kg. Jest to największy jak dotąd lizak w Polsce oficjalnie uznany jako rekord. Być może cukiernicy z Jasła rozbudzą swoje apetyty i pokuszą się o stworzenie kolejnego gigantycznego lizaka, którym ustanowią nowy rekord na miarę Guinnessa.

Duże lizaki Chupa Chups

Wszyscy chyba doskonale znamy lizaki marki Chupa Chups. Myślę, że trudno byłoby mi znaleźć kogoś, kto nie ma lub nie miał swojego ulubionego „czupaczupsa”. A trzeba przyznać, że smaki tych lizaków są niepowtarzalne, ot, choćby truskawkowo-śmietankowy, coca-cola czy bananowy! Palce lizać! 

Ta marka rodem z Hiszpanii ma na swoim koncie kilka rekordów. Lizaki Chupa Chups są znane na całym świecie i obecnie marka sprzedaje ponad 100 różnych smaków. Chupa Chups również może poszczycić się imponującej wielkości lizakiem. Jest on 75 razy większy od standardowego produktu tej marki i waży około 750g. Ten pierwszy wielki lizak stworzony został w 1994 roku jako specjalny prezent dla jednego z piłkarzy hiszpańskiego klubu FC Barcelona i był o smaku truskawkowym. Lizaki Chupa Chups tej wielkości produkowane są do dziś. Częściej jednak możemy spotkać inną wersję dużego lizaka tej marki. Jest to plastikowa kula, w której znajduje się 10 standardowej wielkości lizaków o różnych smakach. Prawdziwa gratka dla łasuchów!

Wielkie lizaki na każdą okazję

W ostatnim czasie lizaki cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie te, które zarówno rozmiarem, kształtem, kolorem zdecydowanie odbiegają od standardowych. Prawdziwą furorę robią „wytwórnie” lizaków handmade. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że są to cukiernicze dzieła sztuki. Nie sposób opisać wrażenia, jakie robi na nas widok półek zastawionych przeróżnej wielkości lizakami o tradycyjnych i wyszukanych kształtach, we wszystkich możliwych kolorach i kombinacjach inspirowanych barwami tęczy, a każdy wykonany jest z największą starannością o szczegóły. Pudrowe, karmelowe, bezowe, piankowe, czekoladowe, marcepanowe… Od miniaturowych po rozmiar XXL.

Wybór mamy ogromny. Nie tylko możemy kupować te słodkie „cuda na patyku”, ale także mamy możliwość oglądania całego procesu ich produkcji, a nawet stworzenia własnego, spersonalizowanego, zupełnie autorskiego projektu. Lizaki stały się czymś w rodzaju modnego gadżetu. Szczególnie te wielkie lizaki stanowią doskonały pomysł na prezent lub ciekawy dodatek do prezentu z okazji urodzin, walentynek, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet czy też Dnia Chłopaka. Zwłaszcza jeśli lubi najdziwniejsze słodycze, takt jak my. Niemal tradycją stał się zwyczaj obdarowywania dzieci dużymi lizakami z okazji rozpoczęcia nauki w szkole albo pasowania na ucznia czy przedszkolaka. Lizaki są też nieodłącznym elementem sesji zdjęciowych i formą wyrażenia wdzięczności w oryginalny ale niezobowiązujący sposób. 

Nie da się ukryć, że lizaki są niezwykle smacznym wyrobem cukierniczym i jednocześnie bardzo interesującym. Bogactwo kształtów, barw, rozmiarów, form sprawia, że ten rodzaj słodyczy nigdy się nie znudzi. Fenomen lizaków na pewno szybko nie przeminie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *