zdrowe cukierki dla cukrzyka

Cukierki dla cukrzyka- na jakie słodkości mogą sobie pozwolić diabetycy?

Cukrzyca jest jedną z bardziej podstępnych chorób. Diabetycy jednak doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kontrolowanie objawów schorzenia wymaga od nich wielu wyrzeczeń i praktycznie całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. Jedną z zasad diety cukrzycowej jest całkowite wykluczenie białego cukru i skupienie się na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Mało kto jednak może sobie wyobrazić życie bez słodkości. Wobec tego na jakie cukierki dla cukrzyków mogą się oni zdecydować?

Cukierki dla cukrzyka- jakie powinny być?

Wspomniane już zostało, że dieta cukrzycowa nierzadko przewraca nawyki żywieniowe diabetyków do góry nogami. Muszą oni całkowicie zrezygnować ze słodkości, co nie zawsze jest najłatwiejszym zadaniem. Konieczne staje się ograniczenie węglowodanów, a co za tym idzie wykluczenie z diety białego cukru. Warto jednak zauważyć, że w diecie pacjenta z cukrzycą nie ma ściśle określonej listy produktów zakazanych. Rekomendowane są jednak pewne ograniczenia, które dotyczą głównie słodkości. Jednak cukierki dla cukrzyka mogą być zdrowe i co więcej, są one w pełni dozwolone. Wystarczy jedynie zdecydować się na te cukierki bezcukrowe, które w swoim składzie zamiast białego cukru, zawierają:

  • erytrol;
  • ksylitol;
  • stewię.

Powyższe produkty to idealne zamienniki cukru, które cechują się możliwie najniższym indeksem glikemicznym. Dzięki temu będzie możliwe kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Niemniej jednak zamienniki cukru mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Są one całkowicie pozbawione kalorii. Wiadomo, że w przebiegu cukrzycy bardzo ciężko może być kontrolować wagę. Z tego też powodu cukierki dla cukrzyka o niskiej zawartości tłuszczu, są w jego diecie wręcz wskazane. Na rynku obecnie można znaleźć wiele, słodkich produktów, które zawierają w swoim składzie naturalne słodziki. Diabetycy więc mogą delektować się czekoladą, cukierkami, a także innymi deserami, bez obaw o to, że nie będą wstanie utrzymać stężenia cukru we krwi na odpowiednim poziomie.

Cukierki dla cukrzyka- etykiety nie zawsze mówią prawdę

Nie da się ukryć, że diabetycy zwykle poszukują słodkości dla siebie w tradycyjnych sklepach spożywczych. Oczywiście nie jest to zabronione, jednak w tym wypadku kluczowe okazuje się zwracanie uwagi na etykiety produktów. Okazuje się, że niektóre cukierki dla cukrzyka, na których widnieje napis „bez dodatku cukru” w dalszym ciągu mogą zawierać w składzie substancje słodzące, które mimo wszystko cechują się wysokim indeksem glikemicznym. Warto więc rozróżnić produkty „bez cukru” i „bez dodatku cukru”. Zauważmy, że np. owocowy batonik „bez dodatku cukru” dalej będzie zawierał w swoim składzie cukry znajdujące się w owocach. Wobec tego cukierki dla cukrzyka powinny być absolutnie pozbawione cukru, zaś na etykiecie powinna widnieć jedna, z wyżej wymienionych substancji słodzących.

Cukierki dla cukrzyka- kiedy najlepiej je spożywać?

Diabetycy tak naprawdę bardzo często odczuwają ochotę na „coś” słodkiego. Jest to bowiem naturalna reakcja organizmu każdego z nas, który domaga się dostarczenia odpowiedniej ilości węglowodanów. Warto jednak zauważyć, że cukierki dla cukrzyka nigdy nie powinny występować jako samodzielny posiłek czy samodzielny deser. Najlepiej będzie, jeśli diabetycy zdecydują się na ich spożywanie jako dodatek do głównego posiłku. Oczywiście dieta musi być w dalszym ciągu racjonalna i odpowiednio zbilansowana. Tylko i wyłącznie wtedy będzie można w efektywny sposób kontrolować poziom cukru we krwi. Diabetycy powinni również spożywać cukierki dla cukrzyka w rozsądnych ilościach. Kiedy rzeczywiście występuje niepohamowana ochota na słodycze, można skorzystać z dobrodziejstwa cukierków o niskim indeksie glikemicznym. Jednak nawet i takie słodycze, nie powinny być nadużywane. 

Nie tylko dla diabetyków!

Cukierki dla cukrzyka zwykle są kojarzone jedynie z osobami, które borykają się z tym groźnym schorzeniem. Niemniej jednak warto zauważyć, że cukierki dla cukrzyka to produkty absolutnie zdrowie i co więcej, są one pozbawione zbędnych kalorii. W praktyce więc może to oznaczać, że mogą je do swojej diety włączyć również osoby, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami. Zamienniki białego cukru nie tylko mają niski indeks glikemiczny, ale w większości są one także całkowicie pozbawione kalorii. W praktyce więc można powiedzieć, że cukierki dla cukrzyka nie przyczyniają się do wzrostu wagi. Można więc śmiało włączyć je do diety redukcyjnej, w momencie kiedy najdzie nas ochota na słodkości.

Warto również wyposażyć się w naturalne zamienniki cukru, które można wykorzystywać jako słodzik do herbaty, czy zamiennik cukru w wielu różnych deserach. Cukierki dla cukrzyka pozwolą nam cieszyć się słodkim i pożądanym smakiem, jednocześnie nie przyczyniając się do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Nie są one dedykowane tylko i wyłącznie diabetykom, gdyż korzystać z nich może dosłownie każdy. Warto więc się nimi zainteresować, szczególnie jeśli mamy problem z otyłością lub nawet i nadwagą.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *