jakie słodycze dla 2 latka

Jakie słodycze dla 2 latka? – zdrowe i smaczne propozycje

Dieta dzieci, które ukończyły 1. rok życia, jest często wzbogacana o nowe rodzaje pokarmu. Jest to doskonały moment na eksplorowanie przez dziecko nowych smaków. Słodycze nierzadko okazują się, że ulubioną potrawą maluchów stają się słodkie przekąski i desery. Z tego powodu warto zadbać o to by poza pysznym smakiem, dostarczały one cennych wartości odżywczych.

Słodycze dla 2 latka – skład

Przeglądając propozycje dostępne na sklepowych półkach, rodzic powinien zwrócić uwagę na skład poszczególnych produktów. Pomimo że atrakcyjny kształt i kolor łakoci sprawia, że dzieci z chęcią sięgają po dany słodycz, nie jest to jedyna istotna cecha produktu. Warto również pamiętać, że 2-letnie dziecko powinno nie przekraczać dziennego spożycia cukru na poziomie 4. łyżeczek ze względu na jego niewielką masę ciała. Choć rodzicom wydaje się, że limit ten jest dość duży, badania wykazują, że aż 75% małych dzieci w Polsce spożywa nadmierną ilość tego składnika. Warto pamiętać, że cukier oznacza również syrop glukozowo-fruktozowy, fruktozę, czy sacharozę. Niepożądanymi składnikami są również sztuczne barwniki oraz konserwanty.

Dodatkowo w miarę możliwości warto unikać produkty zawierające utwardzane tłuszcze, ponieważ mogą one wywoływać problemy trawienne, zwłaszcza w przypadku wrażliwego układu pokarmowego najmłodszych. Warto wybierać słodycze, które są pyszne, a zarazem wspierają harmonijny rozwój dziecka. Kakao dostarcza cennych dla dziecka minerałów takich jak magnez, wapń, czy żelazo. Składnik ten dodatkowo może wspomagać funkcjonowanie układu nerwowego i wpływać pozytywnie na nastrój. Z kolei sezam to źródło takich witamin jak A, E, czy B. Należy również zwrócić uwagę, czy w składzie nie ma produktów, które mogłyby uczulać dziecko, ponieważ maluchy są szczególnie narażone na wystąpienie objawów alergii.

Jakie słodycze dla 2 latka będą najlepszą propozycją?

Do przekąsek, które warto włączyć do diety 2-letniego dziecka, można zdecydowanie zaliczyć dobrej jakości gorzką czekoladę. Ponadto warto do diety dziecka dodać przekąski zawierające sezam takie jak sezamki, czy chałwa. Oprócz tego cennym źródłem witamin, a także błonnika pokarmowego są suszone owoce takie, jak m.in. daktyle, figi, żurawina, rodzynki, czy morele. Nie mniej jednak nie jest to zalecany składnik w przypadku dzieci na diecie lekkostrawnej. Idealnym połączeniem są owoce lub orzechy w gorzkiej czekoladzie. Warto zwrócić uwagę na alternatywne formy batonów, które składają się głównie z orzechów, kakao, czy owoców. Ostatnimi czasie na popularności zyskują lizaki i landrynki niezawierające glutenu.

W przypadku tych słodkości zamiennikiem cukru będzie korzystniejszy dla zdrowia ksylitol. Warto pamiętać, że również w przypadku słodzików, aby nie wystąpiły wzdęcia, biegunki oraz inne niekorzystne objawy ze strony układu pokarmowego dziecko nie powinno spożywać tego rodzaju produktów w nadmiernych ilościach. Warto również korzystać z produktów, które zamiast cukru lub jego zamienników zawierają cukry w naturalnej formie. Mogą to być naturalne soki owocowe, dobrej jakości musy, czy przeciery. Obecnie powstaje coraz więcej alternatywnych, zdrowszych form do tradycyjnych słodyczy, które oprócz korzystnego składu, odznaczają się przyjemnym smakiem, ciekawym wyglądem, a także przyjemną dla dziecka konsystencją.

Jakie słodycze dla 2 latka można w prosty sposób wykonać samodzielnie?

Za łakocie można uznać wszystkie produkty, które mają słodki smak. Nie musi to jednak oznaczać, że każdy tego rodzaju posiłek to jedynie puste kalorie. Wręcz przeciwnie jedzenie przez dzieci w miarę możliwości naturalnych słodyczy jest wręcz zalecane. Rodzic może z łatwością przygotować domowe czekoladowe fondee, w którym dziecko będzie mogło maczać różne owoce. Prostym sposobem na uzyskanie sosu o pożądanej konsystencji jest połączenie dobrej jakości czekolady ze śmietaną kremówką. Na 200 gramów czekolady powinno przypadać około 150 mililitrów śmietany. W formie dodatku można wykorzystać różne rodzaje owoców odpowiednio pokrojone i obrane, tak by dziecko nie miało problemów z trawieniem. To doskonała okazja na próbowanie przez dziecko nowych smaków.

Rodzic może także pokusić się o przygotowanie alternatywnych wersji popularnych na rynku batoników. Jednym z nich jest kokosowy bounty. Do ich przygotowania potrzebną będą niesiarkowane wiórki kokosowe, śmietana, gorzka czekolada, masło oraz cukier lub słodzik, choć można zrezygnować z tego składnika. Pierwszym etapem przygotowywania batoników będzie podgrzanie śmietanki wraz z masłem, które powinno się rozpuścić, gdy całość przybierze płynnej konsystencji rondelek, należy odstawić i połączyć z wiórkami kokosowymi i substancją słodzącą, tak by uzyskać masę charakterystyczną dla kokosowego batonika. Następnym etapem będzie zamrożenie kawałków nadzienia. Najlepiej umieścić je w foremkach lub podzielić samodzielnie na podłużne kształty. Ostatnim etapem było obtoczenie kawałków w rozpuszczonej czekoladzie. Taka przekąska jest niezwykle lubiana zarówno przez starszych, jak i młodszych.

Jeśli szukasz informacji, jakie słodycze dla 1,5 rocznego dziecka są najlepsze, zapoznaj się z tym artykułem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *