najdziwniejsze słodycze świata

Najdziwniejsze słodycze z całego świata

Podróżując po świecie można spotkać się z wieloma różnymi łakociami. Niektóre zdecydowanie odbiegają swoim smakiem, składem i wyglądem od tych z naszego kraju. Jeśli chodzi o dziwne słodycze, najwięcej znajdziemy ich oczywiście w Japonii. Większość krajów ma jednak pewne specyficzne słodycze, uznawane tam za przysmaki. Najdziwniejsze słodycze ze świata- gdzie je można spotkać?

Najdziwniejsze słodycze z Japonii

Najdziwniejsze słodycze z naszej planety pochodzą przede wszystkim z kraju kwitnącej wiśni. Japonia słynie z wielu dziwnych dla Europejczyków przysmaków. Tak samo jest, jeśli chodzi o słodycze. Można tam zasmakować różnych wariacji na temat deseru, które na pierwszy rzut oka wcale go nie przypominają. W Japonii sporą popularnością cieszą się między innymi cukierki, które przypominają chętnie jadane tam dania, ale nie są wcale słodkie. Przykładem mogą być cukierki o smaku ośmiornicy o nazwie takoyaki.

W tym kraju znajdziemy też karmelki produkowane z meduzy czy też mątwę w czekoladzie. Kolejnym japońskim przysmakiem skierowanym zwłaszcza do turystów jest chętnie wypijana w różnych krajach lemoniada. Nam kojarzy się ze słodkim i orzeźwiającym smakiem, jednak w tym kraju dostępny jest także napój o smaku curry.Inną ciekawą propozycją są japońskie lody. Nie przypominają one jednak w ogóle tych, które możemy nabyć w polskich lodziarniach. Podróżując do Japonii, spotkamy się bowiem z lodami o smaku skrzydełek kurczaka, koniny, ziemniaków czy curry.

Dla wielu mieszkańców naszego kraju, przysmaki z tamtym stron mogą wydawać się bardzo dziwne. Kolejnym przykładem na to jest mocno skondensowana galaretka wytwarzana z agaru, cukru i czerwonej pasty z fasoli. Galaretka ma kolor czerwony, ale niekiedy dostępna jest też w kolorze zielonym, w przypadku dodania do niej sproszkowanej zielonej herbaty. Można ją też zakupić z dodatkiem owoców hebanowca, ziaren fasoli azuki, batatów, fig czy kasztanów jadalnych. Poznaj przepis na japońskie słodycze.

Najdziwniejsze słodycze z innych zakątków świata

Słonina z czekoladą 

Wśród najdziwniejszych słodyczy nie mogłoby zabraknąć słoniny w czekoladzie. Słonina jest chętnie spożywana zwłaszcza w Rosji, Białorusi i Ukrainie. W tych krajach spotkamy ją w postaci wędzonej, solonej i duszonej. Oprócz tego jest też podawana w postaci oblanej czekoladą, na patyku. Taki przysmak najlepiej spożywać mocno schłodzony.

Lukrecja

Czarne żelki o charakterystycznym smaku nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem w naszym kraju. Ich słodko-słony smak jest jednak lubiany w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii oraz krajach Europy Zachodnie. Nazwa tego przysmaku pochodzi od rośliny należącej do tej samej rodziny co soja i fasola. Podziemna łodyga lukrecji już w starożytności uznawana była za silny afrodyzjak.

Lokum

Woda różana produkowana jest w procesie destylacji płatków róży. Nie tylko ma cudowne walory zapachowe, przez co jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków, ale wykazuje się też działaniem leczniczym. Ma właściwości antydepresyjne i uspokajające. Oprócz tego doskonale wpływa na skórę, ale też jest uznawana za silny afrodyzjak. Na Bliskim Wschodzie używa się ją też do tworzenia słodkich przysmaków. Lokum jest to twarda galaretka z wody różanej, skrobi pszennej albo mąki ziemniaczanej i cukru. Dodaje się do niej także np.: migdały, orzechy, owoce, rodzynki. Lokum podawany jest zazwyczaj w formie kostek posypanych cukrem pudrem.

Akutaq

Akutaq to przysmak mieszkańców arktycznych obszarów Kanady, Grenlandii, Alaski oraz Syberii. W diecie tych ludzi przeważa mięso oraz tłuszcze. Eskimosi nawet lody przygotowują na bazie sadła niedźwiedzia polarnego, łosia, foki, karibu czy wiewiórki. Najpierw stapiają tłuszcz, po czym dodają do niego jagody i borówki. Takie lody zostają następnie zamrożone. Taki przysmak może być deserem, jak i przekąską i jest podobno bardzo smaczny.

Salsagheti

To meksykańskie ostre cukierki o smaku arbuza. Salsagheti ma smak słodki- kwaśny i trzeba go jeść rękami. Są to rurkowane, długie gumy o smaku arbuza, posypane proszkiem z tamaryndowca i cukrem. Do tych słodyczy producenci dodają też paczkę sosu tamaryndowca, który działa niczym salsa. Po polaniu cukierków przypominających makaron, cały przysmak wygląda jak spaghetti. Łakocie te są chętnie zjadane w Meksyku, jednak można je też spotkać w innych krajach. Najczęściej salsagheti podaje się na uroczystościach rodzinnych, urodzinach.

Clanger

Clanger to przysmak popularny w angielskim hrabstwie Bedforfshire. Łączy on w sobie danie główne oraz deser. Jest to duży pasztecik nadziany z jednej strony farszem z wieprzowiny cebuli i ziemniaków, natomiast z drugiej jabłkami i rodzynkami.

Najdziwniejsze słodycze o zapachu piżma

Najdziwniejsze słodycze z jakimi możemy się spotkać, to także te o zapachu piżma. Piżmo jest to wydzielina gruczołów okołoodbyniczych piżmowca, skunksa, kaczki piżmowej, szczura piżmowego albo woła piżmowego. Już w starożytności piżmo uznawano za bardzo silny afrodyzjak, natomiast jego zapach unosił się często w świątyniach i komnatach w zamku królewskim. Współcześnie najczęściej jest on wykorzystywane do produkcji luksusowych perfum, ale nie tylko. W Australii i Nowej Zelandii piżmo jest też składnikiem słodyczy, a zwłaszcza lizaków i gum do żucia.

Podróżując po świecie z pewnością warto spróbować specyficznych łakoci. Niektóre połączenia mogą wydawać się dziwne, jednak nie oznacza to tego, że muszą być niesmaczne.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *