jakie słodycze dla 3 latka są najlepsze

Jakie słodycze dla 3 latka będą odpowiednie?

Słodycze w diecie 3 latka są częstym tematem dyskusji. Jak powszechnie wiadomo, cukier w diecie dziecka powinien występować w ograniczonej ilości, gdyż jest szkodliwy. Nie trzeba jednak całkowicie z niego rezygnować. Producenci słodyczy oferują wiele zdrowszych odpowiedników przesłodzonych często batonów, czekolad czy cukierków. A więc jakie słodycze dla 3 latka najlepiej wybierać?

Dlaczego dziecku powinno się pozwalać na słodycze?

Dieta kilkulatków często powoli wymyka się rodzicom spod kontroli. Tak małe dzieci zaczynają interesować się słodkimi i kolorowymi przekąskami, które widzą na sklepowych półkach. Maluchom nie powinno się całkowicie zabronić spożywania łakoci, gdyż taki zakaz może przynieść odmienne efekty. Dobrze jest za to uczyć rozsądnego jedzenia przekąsek i wiedzieć, jakie słodycze dla 3 latka okażą się korzystne dla jego zdrowia. Kategoryczne zabranianie jedzenia takich specjałów może skutkować podjadaniem ich w ukryciu i okłamywaniem rodziców. 

Jakie słodycze dla 3 latka okazują się najzdrowsze?

Najzdrowsza jest oczywiście czekolada, gdyż zawiera w sobie cenne dla organizmu składniki, takie jak wapń, żelazo i magnez. Oczywiście, najlepiej sięgać po tą o wysokiej zawartości kakao i bez nadzienia. Przesłodzone nadzienia owocowe zawierają w sobie dużą dawkę cukru. Jakie słodycze dla 3 latka oprócz czekolady wybierać? Dla dziecka w tym wieku odpowiednie będą też batoniki muesli z ziarnami czy sezamki. Wśród zdrowszych łakoci znajduje się też popularna chałwa, jednak należy pamiętać, że jest ona wysoce kaloryczna. W 100 gramach chałwy znajduje się aż 600 kcal. Jakie słodycze kupować 3 latkowi?

  • świeże albo suszone owoce- oczywiście bez żadnych sztucznych dodatków i cukru. Mogą być do suszone śliwki, morele, świeże daktyle czy inne świeże owoce. Wiele zależy od tego, co lubi dziecko.
  • orzechy i nasiona- także bez dodatku cukru, karmelu, panierek czy soli,
  • gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao- w sklepach dostępnych jest wiele czekolad, w których zastosowano zamiennik cukry, czyli ksylitol czy stewię,
  • batony z ziarnami, owocami, orzechami, kakao, wiórkami kokosowymi,
  • chrupki kukurydziane- klasyczne bez dodatków,
  • batony owocowe- z suszonych owoców,
  • żelki- przygotowywane z zagęszczonego soku owocowego, bez cukru lub słodzone jego zdrowszym zamiennikiem.

Jakie słodycze dla 3 latka bez cukru wybrać?

Słodycze kojarzą się chyba wszystkim z cukrem. Jednak wcale nie muszą posiadać go w składzie, aby były pyszne i słodkie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, z oznaczeniem „bez dodatku cukru”. W tego rodzaju łakociach zastosowano zdrowe zamienniki cukru, takie jak erytrytol, stewię czy ksylitol. Ksylitol jest to słodzik pochodzenia naturalnego, co najważniejsze, nie skutkuje on podniesieniem stężenia glukozy we krwi. Jest też praktycznie 2x mniej kaloryczny, aniżeli cukier. Właśnie dlatego to on najczęściej go zastępuje. Ksylitol jest dodawany do batonów, ciasteczek, lizaków i czekolad. Jakie słodycze dla 3 lata bez cukru znajdziemy jeszcze w sklepach? Wiele z nich bazuje na zawartości samych owoców, bez jakiekolwiek zamienników cukru.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zdrowych batonów?

Batony, tak samo jak czekolady są chętnie spożywane przez małe dzieci. Rodzice najczęściej zabierają je w podróż czy też udając się z dzieckiem na spacer. Jakie słodycze dla 3 latka można jeszcze kupić? Oczywiście zdrowe batony z dobrym jakościowo składem. Zdrowe batony można dać maluchowi do przedszkola, jako smaczną przekąskę. Co znajduje się w ich składzie? Są to głównie orzechy, pestki oraz owoce w wersji świeżej albo suszonej. Nie ma w nich dodatku cukru ani tłuszczu. W klasycznych batonach przeważa cukier, jak i dodatek oleju palmowego.

Warto pamiętać, że nie tylko cukier jest szkodliwy dla zdrowia dziecka, ale także tłuszcz. Niestety w ogólnodostępnych łakociach dominuje olej palmowy czy utwardzane oleje roślinne, których należy unikać. Przyczyniają się one do rozwoju stanów zapalnych oraz schorzeń układu krążenia. Dobre batony muszą składać się jedynie z pestek, orzechów i owoców, bez tłuszczowo-cukrowych dodatków. Bazując na orzechach i suszonych owocach zapewniamy dziecku solidną porcję cukrów prostych oraz tłuszczu, co jest w zupełności wystarczające.

Zdrowe smakołyki dla 3 latków- dlaczego warto po nie sięgać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej przyjrzeć się w pierwszej kolejności składu zwykłych przekąsek, dostępnych w każdym mniejszym czy większym sklepie. Wszelkiej maści cukierki, żelki, czekolady, batony i ciastka przepełnione są cukrem. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze szkodliwe tłuszcze utwardzane, barwniki, konserwanty i ulepszacze smaków. Taki skład nie jest więc dobry ani dla małego dziecka, jak i dla osoby dorosłej.

Aby zadbać o zdrowie malucha, najlepiej wybierać produkty z oznaczeniem bio, eko, bez cukru, bez tłuszczu. W sprzedaży znajduje się wiele zdrowszych słodyczy, które są równie smaczne, co te z cukrem. Zamiast niego można kupić dziecku czekoladę słodzoną ksylolitem, stewią czy erytrytolem. Dobrym pomysłem będzie także samodzielne przygotowanie pysznych łakoci.Dbając o zdrowie dziecka, należy unikać sztucznych przysmaków, słodzonych batoników i czekolad. Zamiast nich warto wybierać ich zdrowsze zamienniki, w których cukier został wyeliminowany bądź zastąpiony korzystnymi dla zdrowia substancjami.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *