Czym jest czekolada komunijna i jak dobrze ją wybrać?
Sezon komunijny zbliża się nieuchronnie. Wiele z nas już otrzymało zaproszenie na tę uroczystość. Istnieje też szansa, że, podczas szukania prezentu, natknęliśmy się gdzieś na produkt określony jako „czekolada komunijna”. Czym jest czekolada komunijna? Jest to nic innego jak ozdobnie pakowana czekolada bądź bombonierka wręczana jako słodki upominek dzieciom pierwszokomunijnym i, jak każdy inny wyrób czekoladowy, może być równej jakości. Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie takiej czekolady? Jak wybrać dobrą i jak (zupełnie niepotrzebnie) nie przepłacić?
- Fajny prezent czy fanaberia?
- Po czym poznać dobrą (komunijną) czekoladę?
- Czekolada komunijna – czy trzeba kupować? Jak wybrnąć jeżeli oferta nas nie satysfakcjonuje?
Fajny prezent czy fanaberia?
Choć nie jest to jeszcze bardzo popularny trend, rozwija się on dynamicznie. W Internecie dostępnych jest 100 różnych produktów określonych jako „czekolada komunijna”. Marketing działa. Czekolady komunijne są zazwyczaj pakowane pięknie, nierzadko mają urocze ilustracje, które spodobają się dzieciom, i pozłacane napisy ozdobnym fontem. Wiele firm oferujących czekoladę komunijną umożliwia zawarcie na kartoniku czy pudełku imienia dziecka, a nawet wygenerowanie naszego własnego tekstu. Niewątpliwie robi to wrażenie, może jednak budzić obawy o niepożądany efekt kiczu. Z jednej strony czekolada komunijna wpisywałaby się w długą tradycję słodkości okolicznościowych, z drugiej natomiast – nie da się ukryć – bywa, że stanowi chwyt marketingowy, oferując produkt o nie najlepszym smaku i jakości. Niekiedy trudno wyczuć tę cienką granicę pomiędzy uroczystą, elegancką celebracją, a przerostem formy nad treścią. Także jej cena potrafi być zauważalnie wyższa niż zwykłej, dobrej jakościowo bombonierki.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy jest to uroczy, słodki prezent czy niepotrzebny wydatek. Zdaje się, że sedno tkwi przede wszystkim w jakości czekolady. Jeżeli tylko decydujemy się sprezentować dziecku taki słodycz, warto zwrócić uwagę nie tylko na śliczną oprawę, ale i skład. Nie chcemy, aby dziecko, zamiast smacznego upominku, miało namiastkę niesławnego wyrobu czekoladopodobnego.
Po czym poznać dobrą (komunijną) czekoladę?
Skład dobrej, smacznej czekolady może być nieco różny w zależności od jej rodzaju. Niezależnie jednak od gatunku nie powinna ona zawierać tłuszczu innego niż kakaowy, syropu glukozowo-fruktozowego, cukru inwertowanego czy soi. Należy jednak zaznaczyć, że wiele czekolad – szczególnie tych dla dzieci – będzie zawierać cukier. Ważne jest tylko, aby nie stanowił on głównego składnika! Im krótszy skład, tym lepszy. Czekolada powinna się składać głównie z masy kakaowej i tłuszczu kakaowego. Możliwa jest także obecność aromatów (np. waniliowego) czy mleka (szczególnie w czekoladzie mlecznej). Zależnie od rodzaju, zawartość kakao będzie się różnić, w przypadku czekolady gorzkiej (ciemnej) 60% stanowi minimum, w przypadku czekolady mlecznej zawartość kakao waha się w przedziale 30-50%, z kolei czekolada biała pozbawiona jest kakao w ogóle. Zawiera za to masło kakaowe.
Jeżeli nie jesteśmy ekspertami lub nie mamy czasu analizować składu nie będzie złym pomysłem, by postawić na sprawdzoną markę. Wówczas wystarczy sprawdzić czy w ofercie cenionego przedsiębiorstwa, produkującego czekoladę, jest interesująca nas czekolada komunijna. Niekoniecznie musi to być firma duża, kraj pochodzenia czekolady (np. Belgia czy Szwajcaria) również nie musi świadczyć o tym, czy nasz prezent będzie rzeczywiście smaczny.
Wybór co do gatunku czekolady i ewentualnych dodatków (jak orzechy, owoce itd.) naturalnie zależy od nas i od preferencji dziecka. Jeżeli ich nie znamy, warto się zapytać rodziców.
Czekolada komunijna – czy trzeba kupować? Jak wybrnąć jeżeli oferta nas nie satysfakcjonuje?
Może się jednak zdarzyć, że żaden z produktów, dedykowanych dzieciom przystępującym do I Komunii Świętej, nas nie satysfakcjonuje, a podoba nam się idea sprezentowania dziecku okolicznościowych słodyczy. Nie szkodzi! Ostatecznie to nie opakowanie, ale smak czekolady lub bombonierki jest najważniejszy. Jeżeli mamy sprawdzone produkty, oczywiście takie niezawierające alkoholu i dostosowane smakowo do upodobań dzieci, możemy wybrać coś spośród nich. W takiej sytuacji warto nabyć większe opakowanie lub wybrać ich kilka – np. dwie edycje smakowe danej bombonierki. Nie trzeba też się martwić o stronę wizualną. Nietrudno o dobry wyrób czekoladowy w pięknym opakowaniu. Dla dodania unikalnego, komunijnego charakteru naszą własną czekoladę komunijną można obwiązać szeroką, lśniącą, białą wstążką i dołączyć kartkę z życzeniami. Dziecko z pewnością doceni taki osobisty, przemyślany prezent, szczególnie jego przepiękny smak i zapach!
Czekolada komunijna ma zatem szansę stać się nową, połowicznie świecką tradycją w Polsce. Niewątpliwie sam zamysł jest interesujący i wyjątkowo uroczy. Dobrej jakości czekolada komunijna to niewątpliwie jedna z bezpieczniejszych opcji na prezent. Doskonale sprawdzi się jako upominek dla dziecka nam bliskiego, jak i takiego, które mało znamy. Niesie ona za sobą bardzo przyjemne, ciepłe, niemalże czułe konotacje i, spośród wszystkich, nawet drogich rzeczy, które możemy wręczyć, czekolada ma największą szansę ucieszyć małego człowieka. Ta, jedyna taka uroczystość, stanowi dobrą okazję, aby podarować dziecku czekoladę bądź bombonierkę, której nie jada się na co dzień. Lepszą jakościowo, ciekawszą, bardziej wyjątkową, by dać dziecku szansę poznać nowe, niezwykłe smaki.