najsmaczniejsze słodycze lat 90 tych

Kultowe słodycze lat 90-tych

Lata 90-te to okres, który wspominamy z sentymentem, chętnie wracając do czasów, w których mogliśmy kupić ulubione przysmaki w niezwykle przystępnych cenach. Słodycze lat 90-tych z pewnością nie należały do najzdrowszych, a zawarta w nich ilość konserwantów czy sztucznych polepszaczy smaku mogłaby dziś przerazić niejednego rodzica. Niezależnie od tego warto jednak przypomnieć sobie najbardziej kultowe słodkości z tamtego okresu, które obecnie coraz ciężej dostać na rynku. 

Lody lat 90-tych, świetnie sprawdzające się podczas letnich upałów 

Kultowym produktem, który mogliśmy dostać w latach 90-tych w praktycznie każdym sklepie są charakterystyczne kuleczki lodowe. Produkt w opakowaniu, które wyglądem przypominało puszkę, od firmy Ice-mastry, zawierał zbrylone kulki o owocowym smaku w jednym z pięciu dostępnych wariantów. Tego typu wodny przysmak można było dostać w wersji malinowej, wiśniowej, limonkowej, pomarańczowej albo z dodatkiem guarany, a każdy z wymienionych smaków osiadał grono oddanych fanów. Tego typu produktem można było zajadać się podczas letnich upałów, zapewniając sobie efektywne ochłodzenie i orzeźwienie. 

Lody wodne do wyciskania oraz pałeczki lodowe to kolejny mrożony produkt, który królował na sklepowych półkach w latach 90-tych. Rozmaite lody w odpowiednich wariantach smakowych zawierały sporo chemicznych barwników oraz sztucznych dodatków, co wcale nie przyczyniało się do obniżenia przyjemności z jedzenia. Pałeczki w osobnych plastikowych osłonkach można było zakupić w wersji płynnej, a następnie włożyć na kilka godzin do zamrażalnika, dzięki czemu mogliśmy zyskać wyjątkowy deser dający odpowiednią ochłodę w lipcu czy sierpniu. 

Wspominając kultowe słodycze lat 90 tych nie możemy zapomnieć również o tzw. ciepłych lodach, które nie miały wiele wspólnego z tradycyjnymi mrożonymi przysmakami. Lekki wafelek oraz wyjątkowo słodka, kleista masa na górze zapewniały niemałą atrakcję, szczególnie  jeśli były pałaszowane w towarzystwie kolegów z podwórka. Tego typu przysmak, wyglądem przypominający loda włoskiego, można było dostać o każdej porze roku, a jego niewątpliwą zaletę stanowił fakt, że ciepłe lody nigdy nie topiły się pod wpływem wysokiej temperatury.  

Słodycze na bazie czekolady i mleka 

Jednym z najpopularniejszych słodyczy lat 90-tych, które możemy dostać w sklepach do dziś, są kultowe, czekoladowe gwiazdki Milky Way o charakterystycznym kształcie i pysznym mlecznym smaku. Produkt dostępny w różnej wielkości torebkach można było z powodzeniem zabrać ze sobą na wycieczkę, albo do szkoły. Jedyną wadą tego typu słodyczy było szybkie rozpływanie się czekolady pod wpływem temperatury.

Czekotubki, sprzedawane pojedynczo lub po kilka sztuk na raz, od firmy Wedel, również możemy spotkać na rynku do dziś. Wiele osób twierdzi jednak, że współczesne słodycze znacznie odbiegają smakiem od czekotubek, które kupowaliśmy w latach 90-tych. Kremową konsystencję zawartą w tubce można było z powodzeniem rozsmarować na kanapce albo wyciskać prosto do buzi, co w przypadku dzieci, zawsze stanowiło dodatkową atrakcję. 

Przysmak o dużej zawartości cukru w postaci zagęszczonego mleka w tubce to również kultowy produkt, który swoją popularność zyskał właśnie w latach 90-tych. Mleko w tubce o smaku waniliowym, karmelowym czy czekoladowym to słodycz o wyjątkowo gładkiej i klejącej konsystencji, którym kiedyś zajadały się wszystkie kilkulatki. 

Kultowe gumy lat 90-tych 

Wspominając słodycze lat 90-tych nie sposób zapomnieć o różnego rodzaju gumach, które można było dostać w sklepach na sztuki, płacąc zaledwie kilkanaście groszy. Kultowe już dziś gumy Turbo, które traciły smak po około minucie żucia, podbiły serca kilkulatków w całej Polsce, którzy z zaangażowaniem zbierali naklejki, znajdujące się na odwrocie opakowania. Obrazki z różnego rodzaju modelami samochodów po jakimś czasie tworzyły pokaźną kolekcję, z której dumny był wówczas każdy kilkulatek. 

Podobną popularnością co gumy Turbo cieszyły się również ich kulkowe odpowiedniki. Sprzedawane w długich listkach, wielokolorowe kule z pewnością pamięta każda osoba, która wychowywała się właśnie w latach 90-tych. Gumy kulki, których smak stawał się jałowy po około minucie intensywnego żucia, sprawiały najmłodszym wiele frajdy, przede wszystkim dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi.

Gumowym przysmakiem, którego świetność przypada właśnie na lata 90-te są również sporych rozmiarów łamiszczęki. Te słodkie kule od dużym rozmiarze, pojawiające się także w amerykańskiej kreskówce  Ed, Ed i Eddy, wystarczały na naprawdę długo, zapewniając potężną dawkę cukru, która nie miała wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Twarde cukierki można było rozgryźć, dopiero po jakimś czasie a w ich wnętrzu znajdowała się guma, o charakterystycznym neutralnym smaku. 

Niektóre z dostępnych w latach 90-tych słodyczy dostępne są, w nieco zmienionej formule, do dziś i mogą przypomnieć nam smaki, którymi delektowaliśmy się jako dzieci. Inne artykuły stanowią jedynie wspomnienie, które można postarać się odtworzyć jedynie na własną rękę. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *