najlepsze tradycyjne irlandzkie słodycze

Tradycyjne irlandzkie słodycze i przekąski

Ludzie w prawdopodobnie każdym kraju uwielbiają słodycze. Rozpływające się w ustach czekoladki, chrupiące wafelki, orzeźwiające, owocowe cukierki stanowią doskonałą przekąskę po całym dniu ciężkiej pracy.

Choć słodycze oferowane są przez setki, jeśli nie tysiące różnych marek – w każdym z państw wykształciła się czołówka firm, których produkty uznawane są za kultowe. Wszyscy wiemy, jakie batoniki czy wafelki preferują Polacy – jak jednak sytuacja ma się za granicą?

Dziś skupimy się na Irlandii. Oto tradycyjne irlandzkie słodycze!

Najbardziej znane irlandzkie słodycze

Przedstawimy kilka propozycji kultowych, tradycyjnych, Irlandzkich słodyczy. Czym raczą się mieszkańcy Zielonej Wyspy i jak bardzo produkty te różnią się od dostępnych w naszym kraju? 

Czekolady The Proper Chocolate Company

The Proper Chocolate Company to uznany nie tylko na terenie Irlandii, ale wielu innych krajów producent czekolady z siedzibą w Dublinie. Firma ta zasłynęła przede wszystkim swoimi (niewielkich rozmiarów – od 50 do ok. 80 g.) tablicami czekoladek wykonanych z bardzo wysokiej jakości składników. Czekolady The Proper Chocolate Company charakteryzują się także bardzo dużą zawartością kakao – zazwyczaj nie mniej, niż 70%. 

Czekoladki te produkowane są w niewielkich ilościach, dlatego stosunkowo trudno je dostać. Nie zmienia to faktu, że cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Oprócz czekolady w standardowej formie, The Proper Chocolate Company oferuje też:

  • czekoladowe smarowidła
  • czekoladę do picia
  • czekoladki wypełniane alkoholem
  • czekoladę do pieczenia

Wybór jest więc naprawdę dość spory

Czekolady Lily O’briens

Lily O’briens to kolejna uznana w Irlandii firma produkująca czekoladę której produkty sprzedawane są dość powszechnie w kilkunastu państwach świata. W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych czekolad The Proper Chocolate Company, produkty Lily O’Briens dostępne są zazwyczaj w dużo większych ilościach. 

W ofercie firmy znajdziemy czekoladę w bardzo różnych formach – począwszy od tradycyjnej, ciemnej czekolady, przez mleczną, owocową, pralinki, czy też czekoladę do picia. Te tradycyjne irlandzkie słodycze produkowane są tylko i wyłącznie ze składników pochodzących od rygorystycznie dobranych pośredników, spełniają wszelkie wymagania co do etyki i ekologii produkcji. 

Jaffa Cakes

Jaffa Cakes najprościej porównać można do popularnych w naszym kraju delicji (których zresztą są pierwowzorem). Te słodziutkie ciasteczka są niezwykle popularne nie tylko na terenie Irlandii, ale także choćby Wielkiej Brytanii. Jaffa Cakes to pyszne biszkopty wypełnione pomarańczową galaretką oraz polane ciemną czekoladą. Choć w Irlandii produkuje je naprawdę wiele firm, status kultowych przyznaje się przede wszystkim tym produkowanym przez firmę Jacob’s.

Jaffa Cakes to jedne z najpopularniejszych ciasteczek wśród Irlandczyków. Ich niezaprzeczalną zaletę stanowi cudowny, pomarańczowy smak oraz spora ilość mocnej, ciemnej czekolady, którą zostały polane każde z nich. Jeśli któremukolwiek z naszych czytelników odpowiadają delicje – z pewnością pokocha on także Jaffa Cakes. 

Club Orange

Teraz, dla odmiany, coś nieco innego, niż dotychczas omawiane tradycyjne irlandzkie słodycze. Niezwykłą popularnością cieszy się w tymże kraju bowiem gazowany napój Club Orange, wyróżniający się na tle konkurencji obecnością całkiem sporej ilości kawałków pomarańczy w puszce napoju. Napój ten jest naprawdę bardzo pyszny, choć dla niektórych z pewnością dość rozczarowującym faktem będzie obecność w składzie substancji słodzących. 

Club Orange jest jednak niezwykle orzeźwiającym napojem, dlatego Irlandczycy chętnie sięgają po niego zwłaszcza w letnie, upalne dni. Kawałeczki pomarańczy dodane do napoju sprawiają, natomiast, że jego smak jest wysoce unikalny i naprawdę bardzo ciekawy.

Chipsy to jedna z ulubionych przekąsek Irlandczyków, a prawdopodobnie najbardziej popularną i kultową ich marką jest Tayto. Chipsy te produkowane są bowiem już od 1956 roku. Obecnie dostępne są w naprawdę solidnym wyborze smaków – zarówno tych bardziej tradycyjnych, jak i stosunkowo egzotycznych (zwłaszcza dla Polaka próbującego tychże chipsów). Dostępne są między innymi tak ciekawe opcje, jak 

Chipsy Tayto

  • sól i ocet
  • świąteczny indyk z nadzieniem
  • koktajl krewetkowy
  • marynowana cebula

Oczywiście, nie brakuje przy tym bardziej klasycznych smaków. Tayto oferuje także chipsy serowo-cebulowe, śmietankowe, czy też o smaku zielonej cebulki. Dla wielu Irlandczyków Chipsy Tayto to smak dzieciństwa i po dziś dzień cieszą się one naprawdę dużym zainteresowaniem. Warto dodać, że pomimo tego, że z biegiem czasu w ofercie producenta pojawiły się także inne przekąski – np. krążki cebulowe, czy popcorn – chipsy nadal pozostają najbardziej poszukiwanym przez Irlandczyków produktem.

Podsumowanie

Które tradycyjne irlandzkie słodycze są najlepsze? Ciężko to określić – wszak każdy z nas preferuje nieco inne smaki. Zachęcamy więc po prostu do samodzielnego ich spróbowania. Naszym zdaniem wszystkie posiadają w sobie coś wyjątkowego i każde warto spróbować choćby jeden raz. Jesteśmy pewni także, że im więcej osób spróbuje tradycyjnych irlandzkich słodyczy, tym więcej podzieli nasz pogląd!

Jeśli interesują Cię inne narodowe przysmaki, przeczytaj nasz artykuł o szwedzki żelkach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *