najsmaczniejsze szwedzkie żelki

Szwedzkie żelki – najlepsze słodycze na świecie?

Szwedzkie słodycze, znane również jako „godis” (szwedzkie słowo oznaczające słodycze), są czymś w rodzaju tradycji kulturowej tego pięknego skandynawskiego państwa. Wybór cukierków na koniec tygodnia, o nazwie Fredagsmys czyli „przytulny piątek”, to już stały element i ważny moment zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Jeśli chodzi o słodycze ze Szwecji, to wybór słodkości jest naprawdę ogromny. Zaczynając od nieco zdrowszych przekąsek np. orzechy czy suszone owoce następnie przechodząc do różnego rodzaju szwedzkich żelków, pianek czy czekoladek.. wszystko to na co mamy tylko ochotę. Ważną kwestią są tu przystępne ceny, które w dużej mierze zależą od tego jaki rodzaj słodyczy wybierzemy, czy będą to żelki, pianki czy może czekolady. Zawsze jednak warto sięgać po bardziej zdrowe przekąski.

Czy szwedzkie żelki naprawdę są aż tak popularne?

Każdy kto choć raz wybrał się do Szwecji może z całą pewnością stwierdzić że szwedzkie żelki są dostępne w każdym markecie! Mieszkańcy tego kraju spożywają najwięcej słodyczy m.in. żelków czy cukierków na świecie. Jako ciekawostkę można dodać że przeciętny Szwed zjada aż 17 kilogramów słodyczy w ciągu roku, natomiast przeciętne tygodniowe spożycie dla czteroosobowej rodziny wynosi ponad kilogram cukierków tygodniowo. W takim wypadku, można więc śmiało powiedzieć, że z całą pewnością, żelki są bardzo popularne w Szwecji.

Czy Szwedzi jedzą słodycze tylko na weekend?

Oczywiście że nie. Szwedzi mogą jeść słodycze w każdy dzień! Kultura Lördagsgodis (słodyczy sobotnich) jest jednak bardzo realna i prawdą jest, że większość Szwedów, zwłaszcza dzieci, koncentruje się na konsumpcji słodyczy na tym jednym cotygodniowym wydarzeniu. Będąc w Szwecji najtrudniejszą rzeczą jest wybranie cukierków, ponieważ jest tak wiele dostępnych opcji.

Duża popularnością cieszą się szwedzkie żelki, czekoladki lub cukierkowe rybki. Zdecydowanie się na cokolwiek, z tak dużego wachlarza dostępnych cukierków jest nie lada wyczynem. Przyjrzyjmy się, dlaczego słodycze są tak ważną częścią szwedzkiej kultury i które z nich warto spróbować..

Najlepsze Szwedzkie żelki i lukrecje

Żelki Bilar które oznaczają „samochody”, mają co tu ukrywać kształt… samochodu. Oryginalna wersja to samochody w pastelowych kolorach, wykonane z gumiastych, przypominających piankę cukierków. Są bardzo słodkie i mają ogólny smak pianki marshmallow. Wersja saltlakrits to słona lukrecja. To zabawne cukierki, które są podstawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Kontynuując motyw samochodowy, Ferraribilar to duże, gumiaste – niezbyt miękkie gumowate cukierki w kształcie samochodów wyścigowych Ferrari. Wytwarza je Toms, duńska marka cukierków, która produkuje jedne z najpopularniejszych manekinów i czekoladek w całym regionie nordyckim.

Nappar to smoczki lub smoczki. Te miękkie szwedzkie żelki mają kształt staromodnych smoczków, z pierścieniem na końcu, przez który możesz nawet włożyć palec, gdybyś się bała, że zgubisz swoje słodycze! Są one bardzo popularne i można je zobaczyć w prawie każdym zestawieniu w całej Szwecji. Nappar występuje w różnych smakach, w tym coli, owocach, piankach marshmallow, a nawet lukrecji.

Geléhallon czy ze szwedzkiego krople malinowe, to miękkie, pokryte cukrem żelki w kształcie malin. Są niezwykle słodkie, ale mają też przyjemny posmak dzięki malinowemu smakowi. Powłoka cukrowa nadaje im nieco tekstury podczas wgryzania się.

Warto też pamiętać o dużych międzynarodowych markach słodyczy, żelki Haribo, różne Marsy czy Snickersy, wspaniałe czekolady np. Lindt. Bez problemu możemy te wszystkie słodycze kupić w prawie każdym szwedzkim markecie. Bardzo dużą popularnością w Szwecji cieszą się także słodycze ze skandynawii  np. słynna już marka słodyczy Fazer prosto z Finlandii.

Jedyne takie – szwedzkie żelki rybne

Z przykrością informujemy, że Szwedzi tak naprawdę nie jedzą tych czerwonych szwedzkich ryb. W Szwecji są dość popularne cukierki w kształcie ryby, ale mają one słony smak lukrecji. Czerwone ryby są popularne na całym świecie, ale nie w Szwecji. Mają zbyt wiele innych cukierków, na których można się skupić!

Jeśli kochasz szwedzką rybę, te żelki będą mile widzianym dodatkiem do Twojego wielkanocnego koszyka. Te jasnoczerwone cukierki mają kształt żelek, ale smakują dokładnie tak, jak oryginalne cukierki. Teraz, zamiast zbierać gumowate ryby, możesz cieszyć się tym smakołykiem w garści. Prawdziwa szwedzka ryba, którą jedzą Szwedzi: Lakridsfiskar . Te kęsy lukrecji w kształcie ryby występują w wielu różnych wariantach, od lukrecji słodkiej po słoną, a nawet kwaśną.

Podsumowanie – szwedzkie żelki gdzie i jak kupić szwedzkie żelki?

Na szczęście nie musisz udawać się do Szwecji, aby cieszyć się kosztowaniem mnóstwa szwedzkich cukierków. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do słodyczy z całego świata! Niezależnie od tego czy będziemy mieli ochotę na słodycze czy nie, będąc w Szwecji warto zajrzeć do sklepu ze słodyczami, gwarantujemy że będziesz się nimi jeszcze długo zajadał.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *