najlepsze słodycze duńskie

Słodycze duńskie – solidna porcja dla miłośników słodkości!

Jeśli mowa o słodyczach, to nie można zapomnieć o prawdziwych duńskich specjalistach. Ich receptury są pilnie strzeżone przez najlepsze zabezpieczenia świata. I nie bez powodu. Każdy uwielbia słodycze, a jeśli choć raz skosztujesz duńskich słodyczy, to zakochasz się w nich od pierwszego zjedzenia i szybko zapomnisz o pozostałych łakociach. Dlaczego słodycze duńskie są tak popularne? Kto był ich prekursorem? Które z nich mają szczególne miejsce w sercach rodowitych Duńczyków? A co ważniejsze, skąd je wziąć? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Czym są słodycze duńskie?

Nie może ich zabraknąć w duńskich domach. Słodycze duńskie to prawdziwie charakterystyczna cecha Danii, w której mieszkańcy nie wyobrażają sobie wieczoru bez obecności ich rodzimych słodkości. Anthon Berg spopularyzował słodycze w całym państwie. Tym samym był on jednym z najstarszych producentów słodyczy. Nic dziwnego, w końcu to właśnie jego marka otrzymała wyróżnienie „Nadwornego Dostawcy”. Które ze słodyczy są najbardziej popularne? Ciężko stwierdzić, jednak przypuszcza się, że są to czekoladki z marcepanem i alkoholowym nadzieniem (wytwarzane według ściśle strzeżonej receptury). Niemniej uwielbiana jest lukrecja, czyli duńskie cukierki o ciemnym zabarwieniu, których smak pamiętają szczególnie starsze pokolenia mieszkańców Danii. Oczywiście zdania co do najlepszej słodkości są podzielone zwłaszcza wśród turystów z innych części świata. Może sam ich spróbujesz? Trochę jest do wyboru.

A co konkretnie? Przyjrzyj się bliżej:

  • Czarne czekoladki z nadzieniem morelowym połączone ze szkocką brandy,
  • Skildpadder, czyli ciemna czekolada najczęściej o kształcie żółwia. Występuję razem z nadzieniem o smaku rumu bądź karmelu. Jeśli kiedykolwiek będziesz w Danii, to po prostu musisz tego spróbować! Dlaczego akurat tam? Ponieważ trudno jest je kupić poza granicami ich kraju, więc zakup przez Internet to jedyna słuszna opcja… chyba że wolisz podróże,
  • Wymieniając słodycze duńskie, nie można zapomnieć o karmelkach „Guld Karameller”, czyli złotych karmelach nazwanych na cześć ich złotych opakowań, które pozostają niezmienne od wielu lat – podobnie jak niesamowity smak złotych karmelków. Czemu powinieneś ich spróbować? Bo cały karmel pokrywa ciemna czekolada najlepszej jakości. Więcej chyba nie trzeba dodawać,
  • Może pora na coś mniej oczywistego. Co powiesz na pieprz? A konkretnie na duński cukierek pieprzowy? Ten słodki pieprz również zasługuje na miejsce na tej liście, ponieważ jest tak samo uwielbiany, jak reszta słodyczy. Ten specjał także produkuje kilku duńskich znawców przyjemności,
  • Swój kawałek czekolady znajdą w Danii miłośnicy nieco mocniejszych wrażeń. Mowa tutaj o ciemnej czekoladzie w kształcie niewielkich buteleczek. Niby niepozorne, jednak w środku znajdziesz przeróżne rodzaje alkoholu z całego świata. Znajdziesz (a raczej wyczujesz) w nich koniak, likier, wódkę, tequilę, koktajle oraz inne trunki. Trzeba też wspomnieć o tym, że każda z buteleczek ma wydrążoną miniaturową etykietę danego alkoholu, co daje niesamowitą kompozycję. Kto powiedział, że i takiego alkoholu nie warto kolekcjonować? Chociaż lepiej jest go spróbować. Najlepiej z czymś. Z czym konkretnie?

Jakie dodatki do duńskich słodyczy?

Należy wspomnieć o tym, że słodycze duńskie z oryginalnych receptur władają smakami, o które bardzo trudno w innych regionach naszego globu. Jeśli z jakichś powodów nie możesz bądź nie chcesz jechać do Danii (ale uwielbiasz ich słodycze, bądź po prostu chcesz ich skosztować), to na Twoje szczęście można je zamówić. To trochę kosztuje, jednak możesz mieć pewność, że naprawdę warto! Do wyboru do koloru – kruche ciasteczka, cukierki lub ciemne czekoladki.

Kiedy już je dostaniesz i chcesz jeszcze bardziej odkryć smaki Danii, to możesz śmiało je zjeść razem z ulubioną herbatą lub kawą. Słodycze duńskie to również doskonały pomysł na prezent zwłaszcza dla osób, które interesują się obcymi kulturami, bądź po prostu nie wyobrażają sobie dnia bez tabliczki czekolady. Spokojnie! Taki podarek nigdy nie będzie nietrafiony, bo każdy w głębi serca kocha słodycze. Starszym osobom możesz podarować wcześniej wspomniane buteleczki czekoladowe z alkoholem. Jeśli obdarowany nie odstawi ich na półce, to z pewnością zje je ze smakiem!

Skąd wziąć duńskie słodycze?

Nawet najbardziej strzeżone sekrety czasem wychodzą na jaw. Ten fakt nie omija nawet duńskich słodyczy. Z tego powodu w Internecie możesz nie tylko zamówić oryginalne duńskie słodycze, ale również bezproblemowo zrobić je samemu w domu. Choć pewnie wielokrotnie modyfikowany przepis (na potrzeby indywidualne) nigdy nie będzie oddawał w pełni ducha duńskich słodyczy. Warto jednak spróbować!

I my pisząc ten artykuł, nabraliśmy ochotę na słodycze – mamy nadzieję, że Ty również. Twoja wiedza została odpowiednio zaspokojona, więc ruszaj na poszukiwanie idealnego przepisu na słodycze duńskie dla siebie. A jeśli nie czujesz się na siłach w kuchni, to leć szybko szukać sklepu z duńskimi słodyczami. Powodzenia. No i smacznego!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *