Od czego zacząć przygodę z domowymi, zdrowymi słodyczami?
Zdrowe odżywianie wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Wymaga jednak pewnej dozy zaangażowania, cierpliwości i czasu. Przygotowywanie posiłków samemu, to już połowa sukcesu. Gotując w domu jesteśmy panami swoich żołądków – to my decydujemy, co do nich trafi.
- Inspiruj się tradycyjnymi słodyczami z innych zakątków świata
- Fit słodycze na sklepowych półkach
- Domowe, zdrowe słodycze – z czego je zrobić?
Podobnie jest ze słodyczami. Domowe ciasto będzie zdrowsze niż pełne spulchniaczy i konserwantów, długowieczne cudo z półki sklepowej. Domowe słodycze opierają się na dobrej jakości składnikach i niskiej zawartości uzależniającego, białego cukru. By przestawić się na naturalne słodkości, należy zacząć od wyeliminowania z diety tłuszczy utwardzanych, sztucznych barwników i konserwantów.
Inspiruj się tradycyjnymi słodyczami z innych zakątków świata
Jeśli dostaniesz zaproszenie na wspólne oglądanie meczu z Afgańczykami, nie spodziewaj się piwa i paluszków. Zostaniesz poczęstowany zielonymi, podłużnymi rodzynkami, suszonymi morelami, daktylami oraz zieloną herbatą z kardamonem. Jeśli będziesz mieć szczęście, skosztujesz afgańskich lodów robionych ze świeżego mleka i kajmaku. W Turcji do kawy gospodyni poda Ci lokum, słodkie, miękkie kostki, wykonane z owocowego soku. Być może poczęstuje cię też arabską baklawą lub chałwą. Kanadyjskie ludy tubylcze pozyskiwały lepki syrop klonowy i miód, które wraz z owocami leśnymi czy słodką kukurydzą stanowiły ulubiony przysmak dzieci. Co łączy wszystkie tradycyjne smakołyki świata?
Prostota, naturalnie występujące cukry, witaminy i składniki odżywcze. Domowe, zdrowe słodycze nie zawierają dodanego, białego cukru, bazują za to na miodzie, który zawiera duże ilości mikroelementów (potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2). Im mniej przetworzone słodkości, tym lepiej dla naszego zdrowia. Być może na początku najłatwiej będzie sięgnąć po polskie dary natury, takie jak suszone jabłka lub śliwki i przypomnieć sobie domowe słodycze, które robiły dla nas mamy i babcie.
Fit słodycze na sklepowych półkach
To nie jest tak, że nie znajdzemy w sklepie gotowych, zdrowych przekąsek. Wielu producentów zauważyło, że konsumenci stają się bardziej świadomi i chcąc wyjść im na przeciw, produkują słodycze pod hasłem „fit”. Nie daj się jednak zmylić i koniecznie czytaj skład na odwrocie opakowania. Niektóre produkty zawierają sztuczne słodziki i masę konserwantów, inne wcale nie są mniej kaloryczne jak ich tradycyjne odpowiedniki. Jeśli zależy Ci na utracie wagi, pamiętaj, że zdrowe, domowe słodycze nie zawsze wspierają w tym przedsięwzięciu. Zamiana cukru na miód, syrop klonowy czy daktyle niewiele zmieni w kaloryczności produktu. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, wśród gotowych słodyczy wybieraj te, w których zamiennikiem cukru jest erytrytol lub ksylitol.
Ten drugi wpływa na lepszą mineralizację kości, działa bakteriobójczo oraz pozytywnie wpływa na jelita. Inne zdrowe i niskokaloryczne słodycze mogą zawierać stewię, która jest słodsza od cukru białego przez co używa się jej dużo mniej. Jeśli już musimy zdecydować się na „gotowe” słodycze, najlepiej wybrać czekoladę o wysokiej zawartości kakao (czyli 70, 85% lub więcej). Czekolada posiada dużo magnezu, potasu, żelaza i cynku. Warto wspomnieć też o sezamkach w miodzie (sezam to bogactwo tłuszczy omega-3). Można się skusić również na chałwę, choć jest wysokokaloryczna, stanowi idealne źródło składników odżywczych.
Domowe, zdrowe słodycze – z czego je zrobić?
Polska jabłkiem stoi. Pyszne, słodkie, chrupiące, soczyste i bardzo tanie owoce, z których wyczarujesz nie jeden deser. Rogaliki z jabłkami, racuchy lub naleśniki przekładane musem, to pomysł na zdrowy deser (o ile nie dodamy do niego cukru!). Innym pomysłem mogą być domowe słodkie kulki w wersji rafaello lub czekoladowej. Wystarczy trochę ugotowanej kaszy jaglanej i miodu by ulepić drobne kuleczki, które wystarczy obtoczyć w wiórkach kokosowych. Czekoladowa wersja bazuje na namoczonych przez noc daktylach i orzechach, które należy zblendować razem gdy już zmiękną. Następnie uformowane z tej masy kulki obtaczamy w kakao.
Domowe, zdrowe słodycze powinny zawierać też dużo owoców dlatego truskawkowa pianka na upalne dni będzie idealna. Umyte truskawki należy zblendować na koktajl. Śmietankę kremówkę ubij na bitą śmietanę i połącz ją z truskawkami oraz odrobiną żelatyny. Przelej wszystko do szlaneczek, udekoruj owocami i wstaw do lodówki by stężało. Kolejny przepis to sposób na szybkie karmelizowane owoce. Na patelni rozgrzej łyżkę masła. Dodaj banana przekrojonego na pół oraz 2 łyżki miodu. Smaż na brązowo z każdej strony. Tak samo możesz przygotować jabłka i gruszki. Jeśli chodzi o wypieki to popularny w kategorii domowe słodycze, jest chlebek bananowy. Zawiera mało cukru i składa się z kilku składników: pełnoziarnistej mąki, kilku dojrzałych bananów, olej kokosowego oraz proszku do pieczenia. Mozna go podawać z niskocukrowym dżemem.
Produkty zawierające cukier, spożywane w nadmiarze, mogą doprowadzić do nadwagi, próchnicy, chorób układu krążeniowego czy do uzależninia, które może skończyć się cukrzycą. Zdrowe, domowe słodycze mogą być naprawdę pyszne, szybkie w wykonaniu i dostarczają Twojemu organizmowi niezbędnych witamin. Dodają energii, poprawiają samopoczucie i sylwetkę.