bezcukrowe żelki agarowe

Jak samodzielnie wykonać zdrowe żelki agarowe dla dzieci?

Zdrowsza alternatywa dla żelek może być nieco kosztownym rozwiązaniem. Jednak samodzielne wykonanie kilkuskładnikowych żelek z agarem może być tanim, smacznym, a zarazem stosunkowo prostym rozwiązaniem.

Żelki agarowe domowej roboty – dla kogo?

Samodzielne wykonane żelki z agaru to wprost idealne rozwiązanie dla osób na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej, które wykluczają ze swojej diety produkty odzwierzęce takie, jak m.in. żelatyna. Agar jest chętnie używany w kuchni nie tylko przez osoby, które preferują kuchnię roślinną. Z uwagi na jego specyficzne właściwości można zamienić w galaretkę nawet takie owoce, w przypadku których żelatyna by nie zadziałała. Ponadto mieszanie taką można podgrzewać ponownie, dzięki czemu można z łatwością zaradzić nieudanej próbie i zmienić proporcje substancji żelującej w stosunku do składników płynnych. Dodatkowo do tak przygotowanych żelek nie trzeba używać cukru.

Dzięki temu osoby cierpiące na insulinooporność nie będą musiały rezygnować ze swoich ulubionych przysmaków. Rozwiązanie to sprzyja również osobą na dietach takich jak paleo, czy dieta ketogeniczna. Skład najpopularniejszych na sklepowych pułkach żelkach nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Zawierają one najczęściej takie składniki jak stabilizatory, czy regulatory kwasowości.

Samodzielne wykonanie żelków pozwala na ograniczenie składu do niezbędnych składników, a także dostosowanie ilości cukru, tudzież substancji słodzących do osobistych potrzeb. Dodatkowo do wyrobów własnej roboty można dodać liczne witaminy lub minerały jak np.: sproszkowany ekstrat z jagód acai, witamina C lub dodatek białka. Obecnie na rynku jest niewiele tego rodzaju propozycji, a jeżeli uda się je znaleźć, ich skład zazwyczaj zaczyna się od syropu glukozowego i zbędnych dodatków. Poświęcenie odrobiny czasu na wykonanie żelków agarowych pozwoli na postawienie na korzystniejszą dla zdrowia alternatywę zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych.

Jaki jest prosty przepis na domowe żelki agarowe?

Najprostszy przepis będzie składał się jedynie z samego proszku agar agar i soku o preferowanym smaku. Sok ten można przygotować w sposób samodzielny za pomocą sokowirówki lub skorzystać ze sklepowej wersji, co pozwoli oszczędzić nieco czasu. Wiele osób dodaje również oprócz soku wodę w stosunku 1:1. Wiele osób chcąc nadać nieco kwaśności, dodaje również odrobinę soku z cytryny. Aby stworzyć żelki w wersji mlecznej, wystarczy dodać do mieszaniny nieco mleka.

Warto pamiętać, że im kwaśniejszy będzie wybrany roztwór, tym więcej należy dodać agaru. Osoby, którym zależy na większym stopniu słodkości, mogą dodać do mieszaniny cukru, ksylitolu, eytrytolu, miodu, czy stewii. Żelki domowej roboty to również doskonały sposób na przemycenie do codziennej diety odrobiny witamin i zdrowych substancji odżywczych w przystępnej formie. Można to zrobić poprzez dodanie do roztworu wybranego składnika o zbawiennym wpływie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pierwszym krokiem do sporządzenia domowych żelków będzie podgrzanie w garnuszku składników płynnych. Następnym krokiem będzie dodanie ok. 2 łyżeczek agaru i dokładne rozpuszczenie go w roztworze.

Po kilku minutach gotowania płyn będzie gotowy do przelania do wybranej formy w postaci opakowania po czekoladkach, foremek na kostki do lodu, a nawet najzwyklejszej miski, co będzie wymagało późniejszego pokrojenia masy na odpowiednie części. W przypadku nieuzyskania odpowiedniej konsystencji z uwagi na specyficzne właściwości agaru. Cały roztwór bez problemu można ponownie doprowadzić do stanu płynnego i dorzucić odpowiednią ilość proszku lub nieco rozcieńczyć. Po odczekaniu ok. 20 minut i pozostawieniu ich w temperaturze pokojowej żelki powinny być gotowe do spożycia. Tak przygotowane słodkości można spożywać przez kilka kolejnych dni, lecz należy pamiętać, że termin ich ważności z uwagi na brak dodatków konserwantów i naturalność będzie znacznie, krótszy niż w przypadku wzbogaconych o te składniki odpowiedników.

Samodzielnie wykonane żelki agarowe – czym sie wyróżniają?

Pomimo że gotowym słodyczom w smaku będzie nieco bliżej to klasycznej galaretki, niż typowych żelków, ta wersja ma wielu zwolenników, którzy z chęcią powtarzają ten sprawdzony przepis. Agar agar jest często dodawany do takich wyrobów jak galaretki w postaci cukierków oblanych czekoladą deserowym. To właśnie do takiej, delikatnej konsystencji będzie zbliżony gotowy przysmak. Do niezwykle lubianych smaków należą malinowy oraz wiśniowy.

To, co wyróżnia wykonanie żelków w warunkach domowych, jest również bez wątpienia w miarę możliwość naturalny, a zarazem prosty skład. Z uwagi na fakt, że przepis ten jest prosty i niewymagający dużego nakładu wysiłku warto powtarzać go z użyciem różnych soków. Dzięki temu można będzie sprawdzić, który smak jest najlepszy i dostosować wyrób do własnych preferencji lub opinii dziecka. Wiele osób, jak również dzieci preferuje ten smak w stosunku do klasycznych żelek. Z tego względu bez wątpienia warto próbować przekonać dzieci do domowych wersji ulubionych słodyczy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *