smaczne i zdrowe słodycze dla cukrzyków

Jak samodzielnie przygotować zdrowe słodycze dla cukrzyków

Cukrzyca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób w Polsce. Choć dzięki postępowi współczesnej medycyny diabetycy mogą kontrolować swoje schorzenie i żyć normalnie, to jednak czeka ich wiele wyrzeczeń. Jednym z zaleceń większości lekarzy i specjalistów jest całkowite zrezygnowanie z cukru białego, który zaostrza objawy cukrzycy. Mimo wszystko ciężko sobie wyobrazić, życie bez niewielkich przyjemności, a zdrowe słodycze dla cukrzyków możemy przygotować samodzielnie we własnym zakresie!

Zdrowe słodycze dla cukrzyków- co je wyróżnia?

Wspomniane już zostało, że zdrowe słodycze dla cukrzyków to jedna ze szczególnych kategorii słodyczy. Jak wiadomo, diabetycy ze swojej diety muszą w całości wykluczyć cukier, jednak nie muszą tego robić w stosunku do jego substytutów. Wobec tego, zdrowe słodycze dla cukrzyków nie zawierają ani grama cukru białego, a dodatkowo nie zawierają także fruktozy- cukru, który znajduje się głównie w owocach. Jednocześnie, za słodki smak takich słodyczy odpowiadają głównie:

  • ksylitol;
  • erytrol;
  • stewia;
  • cukier brzozowy- jednak jest to rzadko stosowane rozwiązanie, ze względu na nieco wyższy indeks glikemiczny tego substytutu cukru białego.

Warto podkreślić, że powyższe zamienniki cukru mają indeks glikemiczny na poziomie równym 0. Dalej oferują one słodki smak, jednocześnie nie zawierają w sobie masy szkodliwej glukozy, a także nie zawierają w sobie ogromnej ilości kalorii. Paradoksalnie, ograniczenie niezdrowych kalorii w diecie cukrzyka również ma ogromne znaczenie. Schorzenie to bowiem znacznie utrudnia optymalne kontrolowanie wagi i doprowadza do jej szybkiego wzrostu. Zdrowe słodycze dla cukrzyków są więc świetną alternatywą ku temu, by diabetycy również mogli korzystać z chwili przyjemności i zaspokoić swój apetyt na słodkie produkty.

Czy diabetycy rzeczywiście mogą jeść słodycze?

Słysząc diagnozę stawianą przez lekarza, która brzmi „cukrzyca”, większość osób w głowie już żegna się ze wszystkimi słodkimi wyrobami w formie batoników i ciasteczek. Nie da się ukryć, że dawniej rzeczywiście tak było. Dieta dla diabetyków, była- i poniekąd jest- wyjątkowo rygorystyczna, jednak mimo wszystko można obecnie znaleźć w niej pewne zmiany i odstępstwa. Mowa tu właśnie o spożywaniu słodyczy i innych przysmaków.

Nie ukrywajmy, ale całkowite zrezygnowanie z takich przyjemności jest po prostu niemożliwe i trudno się temu dziwić. Nasz organizm skonstruowany jest tak, że czerpie on energię z węglowodanów, które w dużej mierze znajdują się właśnie w słodyczach. Analogicznie, w przypadku czerpania się „zapasów energii”, zwiększa się nasz apetyt na słodkości, a my robimy wszystko, by go zaspokoić. Co ciekawe, cukrzycy w obecnych czasach nie muszą ze słodyczy rezygnować.

Ważne jest jednak to, by zwrócić uwagę na zdrowe słodycze dla cukrzyków. Jest to szczególna grupa produktów, która cechuje się nie tylko niską zawartością kalorii, ale także praktycznie zerowym indeksem glikemicznym. Wobec tego, zdrowe słodycze dla cukrzyków nie doprowadzają do gwałtownego i nagłego skoku glukozy we krwi i nie zaostrzają jednocześnie objawów schorzenia. Mimo wszystko, trzeba sobie jasno powiedzieć, że zdrowe słodycze dla cukrzyków dalej posiadają swój słodki smak i skutecznie zaspokoją one apetyty diabetyków na małe słodkości. 

Zdrowe słodycze dla cukrzyków- czy można przygotować je samodzielnie?

Zdrowe słodycze dla cukrzyków bez wątpienia nie są jednym z naczelnych produktów na sklepowych półkach. Zwykle ich zakup możliwy jest poprzez specjalne strony internetowe lub sklepy, które dedykowane są diabetykom. Niemniej jednak zdrowe słodycze dla cukrzyków można przygotować samodzielnie i wcale nie będzie to najtrudniejszym zadaniem. Główną kwestią jest w pierwszej kolejności zaopatrzenie się we wspomniane powyżej zamienniki cukru.

To one będą absolutnie najważniejsze podczas przygotowań. Następnie wystarczy jedynie znaleźć przepis na zdrowe słodycze dla cukrzyków w sieci, albo- pójść o krok dalej- i pokusić się o zmodyfikowanie i dopasowanie do potrzeb diabetyków już istniejących przepisów na popularne słodkości. Co do sposobu przygotowywania takich zdrowych słodyczy dla cukrzyka warto pamiętać o dwóch, złotych zasadach:

  • zamienniki cukru to podstawa;
  • ograniczanie kalorii do niezbędnego minimum jako wyższa konieczność.

Zgodnie z powyższymi zasadami, możemy więc dowolnie modyfikować przepisy na ciasta, ciasteczka czy zdrowe żelki. Możliwości w tym zakresie są wyjątkowo nieograniczone, a zdrowe słodycze dla cukrzyków, które zostaną przygotowane samodzielnie, z pewnością będą jeszcze lepiej smakować.

Zdrowe słodycze dla cukrzyków to wspaniałe rozwiązanie, które z pewnością poprawi humor i nastrój każdej osobie, zmagającej się z tym podstępnym schorzeniem. Zdrowe słodycze dla cukrzyków cechuje przede wszystkim zerowy indeks glikemiczny, a także ograniczona do minimum ilość kalorii. Przy odrobinie cierpliwości i odpowiednich składników, możemy samodzielnie przygotować zdrowe słodycze dla cukrzyków i cieszyć się nimi wspólnie z diabetykiem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *