dobre żelki

Dobre żelki czyli jakie?

Dobre żelki to albo zdrowe produkty, które nie będą obciążać układu pokarmowego i zachowają wartości odżywcze, albo tradycyjne żelki o pysznym smaku. Najlepiej, aby były pyszne i zdrowe,  jako przysmak nie tylko dla dzieci, ale dla każdego.

Dlaczego żelki cieszą się dużą popularnością?

Żelek nie trzeba nikomu przedstawiać, bo to jedne z kultowych słodyczy. Oprócz czekolady, cieszą się ogromnym powodzeniem. Przede wszystkim są słodkie, co jest oczywiście kuszące. Druga sprawa, ich wymyślne kształty sprawiają, że przyjemnie się po nie sięga. I wreszcie ich konsystencja to duża przyjemność jedzenia, są elastyczne i przyjemnie się rozpuszczają. Ich zapach potrafi być bardzo przyjemny i intensywny. Do tego piękne kolory i można otrzymać wymarzone słodycze. Żelki są powlekane woskiem pszczelim i dlatego są ładnie błyszczące, jest to jeden z elementów, który czyni je tak popularnymi. 

Dzieci uwielbiają przegryzać żelki i trzymać w ręce kolorowe misie, dżdżownice czy inne zwierzątka. Dobre żelki to takie, które pysznie smakują, wyglądają kusząco i pachną jak deser. Nie dla każdego żelki to wymarzona słodkość, bo żelki najpopularniejszej firmy, zawierają dużo cukru, a nie mają praktycznie żadnych wartości odżywczych. Oczywiście, nie jest całkiem źle, bo żelatyna zawarta w żelkach wpływa dobroczynnie na stawy, a soki owocowe to witaminy. Dlatego dla jednego dobre żelki to pyszny smak, a dla innych dobry skład. A najlepiej jedno i drugie. 

Zdrowe żelki czyli jakie?

Oprócz smaku, bardzo ważny jest skład żelków. Tutaj można się nieco rozczarować, bo żelki zawierają za dużo cukru. Na ogół przypada tam 44g cukru na 100g produktu, co w przeliczeniu daje 9 łyżeczek cukru. Jak łatwo można zauważyć to naprawdę duża ilość. Co więcej, oprócz dużej ilości cukru, są to konserwanty i barwniki. Dlatego tradycyjne żelki nie można nazwać zdrowymi słodyczami. Alternatywą dla nich są zdrowe żelki na przykład bio. Takie które zawierają mało cukru lub wcale go nie mają w składzie. Mogą się składać z puree i na przykład z soków owocowych i wtedy są określane żelkami bio. Nie mają syropu glukozowego ani glukozowo-fruktozowego ani sztucznych barwników, tylko naturalne. Zdrowe żelki to również te z dodatkiem witamin.

Popularne są też wegańskie żelki, które nie zawierają żelatyny, tylko agar. Jak producenci reklamują się w przypadku zdrowych żelek? Jako żelki bez cukru, żelki bez żelatyny, żelki organiczne, żelki naturalnie owocowe czy żelki z mlekiem. Wybór jest naprawdę duży, ale najważniejszy jest skład bez cukru lub bez dużej ilości cukru. Takie żelki będą z pewnością zdrowsze niż tradycyjne bomby z cukrem. 

Warto szczególnie nauczyć dzieci jedzenia tylko zdrowych żelek, jeśli koniecznie muszą je czasem jeść. Wówczas maluch nie będzie sięgał po te najbardziej znane, bo przyzwyczai się od razu do nowego smaku. Żywienie małych dzieci jest bardzo ważne i nie warto tutaj iść na kompromisy, tylko wybierać najlepsze produkty. Dziecko, które pozna smak żelek bez ulepszaczy i sztucznych dodatków, przyzwyczai się do tego konkretnego smaku i nie będzie sięgało po inne żelki. Zatem najpierw podajemy dziecku zdrowe żelki, aby je przyzwyczaić właśnie do takiego smaku. I taka droga nabierania zdrowego nawyku jest właśnie najlepsza. Oczywiście, najlepiej dzieciom nie podawać wcale żelek, ale jak wiadomo, większość maluchów prędzej czy później będzie się ich domagało. 

Dobre żelki to przysmak tylko dla dzieci?

Nie da się ukryć, że dzieci uwielbiają żelki. Nie tylko jako przekąskę, ale dodatek na urodziny i przyjęcia dla dzieci. Żelki w kształcie zwierzątek, czy w innych ciekawych kształtach, pobudzają wyobraźnię dzieci, a ich zapach jest zazwyczaj tak kuszący, że ciężko odmówić sobie tej przyjemności. Jednak należy mieć zdrowy rozsądek w podawaniu dzieciom tradycyjnych żelek i warto wyrabiać w nich nawyk jedzenia zdrowych żelek. Będzie to z korzyścią dla ich zdrowia. Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć wiele rodzajów żelków bio, bez szkodliwych ulepszaczy i cukru, z naturalnymi składnikami i naprawdę warto skorzystać z tej opcji.

Jeśli chodzi o dorosłych, to również zalecany jest umiar. Nie ma nic złego w zjedzeniu od czasu do czasu zwykłych żelków. Jednak gdy staje się to codziennym nawykiem i ilości są duże, obciąża się niepotrzebnie organizm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorośli też wyrobili sobie zdrowe nawyki dotyczące przekąsek. Takie żelki bio mogą być naprawdę smaczne, a producenci słodyczy ekologicznych prześcigają się w tym, aby miały coraz lepszy smak. Przyzwyczajenie do zwykłych żelków można szybko zmienić, próbując tych eko, o bardzo dobrym składzie. Różnica nie jest taka duża, a organizm z pewnością ją doceni. 

Dobre żelki powinny mieć zdrowy skład, jak najmniej cukru i sztucznych składników. Bardzo popularne są zdrowe żelki bio, ekologiczne i wegańskie. Jest to świetna alternatywa dla tych zwykłych, które zazwyczaj zawierają duże ilości cukru, konserwantów i sztucznych barwników. Mogą być dobrą przekąską zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zwykłe żelki jedzone z umiarem lub zdrowe żelki jako przekąska to dobra opcja dla dorosłych i od czasu do czasu dla dzieci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *