zdrowe odpowiedniki słodyczy

Zdrowe odpowiedniki słodyczy – dlaczego warto z nich skorzystać?

Zdrowe odpowiedniki słodyczy cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Bogata oferty smaków i rodzajów sprawia, że każdy znajdzie wśród nich smakowite łakocie. Dlaczego warto postawić na taką wersję słodyczy?

Zdrowe odpowiedniki słodyczy – skład

Zdrowsza alternatywa do słodyczy charakteryzuje się przede wszystkim prostym, naturalnym składem. W przypadku takiej formy smakołyków ilość zwykłego lub brązowego cukru jest zwykle w mniejszych ilościach niż w jej tradycyjnych odpowiednikach. W tego rodzaju słodyczach cukier może być również zastąpiony przez takie składniki jak: daktyle, ksylitol, erytrytol, cukier kokosowy, maltitol, czy z natury słodki napój ryżowy. Produkty tego rodzaju charakteryzują się wysoką jakością. Przekąski w formie żelek mogą w składzie zawierać 100% owoców, a żelatyna jest zastąpiona poprzez np.: pektyny.

Dodatkowo wykorzystane mogą zostać naturalne aromaty, czy barwniki. Z kolei lizaki mogą zawierać erytrytol i być wzbogacone składnikami odżywczymi jak m.in. witamina C. W przypadku alternatywy do batoników, czy ciastek można znaleźć odpowiedniki, które nie zawierają glutenu, czy laktozy. W ich składzie można znaleźć daktyle, pastę z wybranych orzechów lub płatki owsiane, czy gryczane. Tego rodzaju słodkości mogą występować również w postaci kulek mocy, które zawierają oprócz daktyli, orzechy, suszone owoce, czy wiórki kokosowe, karob, bądź kakao.

Produkty te nierzadko zawierają również bogate w liczne substancje odżywcze korzystne dla zdrowia składniki, takie jak superfoods takie, jak m.in. siemię lniane, nasiona chia, czy jagody acai. Dzięki temu wraz z pyszną przekąską do organizmu zostają dostarczone liczne minerały i witaminy. Zdrowe odpowiedniki słodyczy powinny wpływać w sposób pozytywny na funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez wysoką zawartość błonnika.

Dlaczego warto wybrać zdrowe odpowiedniki słodyczy?

Zdrowe alternatywy do słodyczy to rozwiązanie korzystne dla każdego. Bez wątpienia również tradycyjne łakocie spożywane z umiarem, nie będą miały niekorzystnego wpływu na zdrowie, lecz ich odpowiedniki dzięki temu, że mają naturalny skład, mogą wyróżniać się wyjątkowo smakowitym smakiem oraz dostarczać do organizmu korzystne dla zdrowia składniki odżywcze. Często wykorzystywane w tym rodzaju słodyczy daktyle wyróżniają się bogactwem potasu, witamin z grupy B, czy salicylin. Jest to również dobre źródło błonnika.

Rozwiązanie, jakim są zdrowe odpowiedniki słodyczy, jest szczególnie chętnie wykorzystywane przez osoby, które ze względów zdrowotnych muszą ograniczać przetworzony cukier. Dotyczy to m.in. osób z cukrzycą. W przypadku wielu chorób zalecane jest ograniczenie produktów zawierających tłuszcze trans, czy syrop glukozy. Dla miłośników łakoci takie alternatywy są w tej sytuacji korzystniejszym wyborem. Jest to również korzystna dla osób, które nie mogą spożywać produktów zawierających gluten, ponieważ w bogatej ofercie można znaleźć produkty zawierające jej zamienniki takie, jak mąka orkiszowa, kokosowa, gryczana, jaglana, czy migdałowa.

Dodatkowo słodkości te idealnie sprawdzą się u osób, które są na specjalnej diecie m.in. ketogenicznej. Ze względu na możliwość znalezienia propozycji, które nie zawierają krowiego mleka po te alternatywy, równie chętnie sięgają osoby z nietolerancją laktozy lub na diecie roślinnej. Rodzice często decydują się na częstowanie swoich dzieci takim rodzajem słodyczy. Z racji faktu, że uwielbiają one smak słodki, rodzice poszukują w trosce o ich zdrowie tego rodzaju alternatyw, które wyróżnia zarówno atrakcyjna forma, pyszny smak, jak i dobry skład. Jest to również idealna forma łakoci dla osób, które są zabiegane i w ciągu dnia mają ochotę sięgnąć po drobną przekąskę. Dzięki dostępności takich alternatyw konsument ma pewność, że wraz z energią dostarczy organizmowi również niezbędnych witamin i minerałów.

Zróżnicowana oferta zdrowych słodyczy dostępnych na rynku

Obecnie na rynku można znaleźć coraz więcej zróżnicowanych alternatyw. W dzisiejszych czasach istnieją zdrowsze wersje niemalże każdego rodzaju słodyczy. W przypadku żelków i produktów o owocowym smaku warto przyjrzeć się ofercie marki BOB Snail. Z kolei marka Dobra Kaloria oferuje słynne kulki mocy oraz zdrowe batoniki. Dla wielbicieli czekolad i wafelków przeznaczone są produkty oferowane Super Fudgio.

W ofercie tej i innych produkujących zdrowe słodycze marek można znaleźć również owoce lub orzechy w czekoladzie. Znaną marką z produkowania zdrowszej alternatywy do słodyczy jest również Porcja Dobra. Oferuje ona m.in. owocowe batoniki, czy kulki owocowo — orzechowe. Ciastka firmy Glutenex z kolei oferują słodkości niezawierające glutenu. Oprócz oferty tych i innych marek warto rozważyć samodzielne przygotowanie zdrowszych odpowiedników. Zdrowe słodycze to alternatywa, która przykuwa uwagę różne grupy osób. Z uwagi na właściwości tego rodzaju produktów oraz ich prosty, a zarazem nieszkodliwy skład warto przyjrzeć się dostępnej na rynku polskim ofercie lub podjąć decyzje o samodzielnym przygotowaniu łakoci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *