czekolada z orzechami

Sprawdzamy ile kalorii ma czekolada z orzechami

Czekolada to jeden z najpopularniejszych słodyczy na świecie. I trudno się temu dziwić, bo dobra czekolada to prawdziwy przysmak, z którego większość nie chce rezygnować. Gdy liczymy kalorie, czekolada jako kaloryczna przekąska, może stanąć  na drodze do upragnionej sylwetki. Zobaczmy co można zrobić w tej sytuacji.

Czekolada w liczbach

Ile kalorii ma czekolada z orzechami? Kostka czekolady z orzechami ma około 20 kcal, natomiast cała tabliczka około 550 kcal. Mówimy o pełnowartościowej, mlecznej czekoladzie z całymi orzechami. Za przykład podaje się tutaj tzw. czekoladę „z okienkiem” czyli Alpen Gold Nussbeiser. Nie da się ukryć, że czekolada z orzechami to prawdziwy przysmak, ale jest niestety kaloryczny. Prawie dwadzieścia kalorii w jednym małym kawałku to naprawdę sporo, biorąc pod uwagę to, że nie poprzestaje się na jednym kawałku. Jest to z całą pewnością kaloryczna przekąska. I nie ma problemu, jeśli nie liczymy kalorii, ani nie jesteśmy na diecie. Natomiast gdy dbamy o linię, trzeba poszukać jakiegoś odpowiednika takiej czekolady albo zjadać naprawdę małe ilości.

Jakie są alternatywy dla czekolady mlecznej z orzechami?

Zamiast klasycznej czekolady można zdecydować się na inne opcje. Na przykład wybrać inne dodatki zamiast orzechów, takie jak na przykład wszelkiego rodzaju bakalie, które są zdecydowanie mniej kaloryczne niż czekolada. Istnieje też opcja zdobycia podobnej przekąski z czekoladą, a mianowicie żurawiny w czekoladzie pakowanej w małych opakowaniach po 30g. Jest to świetna alternatywa dla miłośników czekolady, gdzie orzechy wymieniamy na bakalie.

Jeśli jednak nie możemy żyć właśnie bez czekolady z orzechami, to warto rozejrzeć się za czekoladą wegańską lub czekoladą bez cukru.

Te ostatnie są coraz bardziej popularne, a mowa o czekoladach słodzonych:

  • stewią
  • ksylitolem
  • malitolem
  • erytrolem 

Wtedy taka czekolada jest o 30% mniej kaloryczna, co daje naprawdę dobry wynik dla osób, które dbają o linię. Można też poszukać czekolady belgijskiej bez cukru, to prawdziwy rarytas. Wydaje się, że czekolady fit będą drogie, ale niekoniecznie tak jest, bo i znani producenci oferują opcję czekolad bez cukru w dobrych cenach.

Zrób sam niskokaloryczną czekoladę z orzechami lub szukaj zamienników

Mało kto zna naturalną alternatywę dla zwykłego kakao, a jest nią karob. Ma podobny zapach i smak jak kakao, ale co ważne nie zawiera kofeiny. Jest to produkt ekologiczny i zawiera cenne składniki mineralne jak wapń i potas. Karob jest o 1/3 mniej kaloryczny od zwykłej czekolady, stąd jeśli poszukamy czekolady na bazie karobu, to nie zawiedziemy się, jeśli chodzi o jej kaloryczność. Można też spróbować samodzielnie zrobić fit czekoladę lub czekoladki bez cukru i nie zastanawiać się ile kalorii ma czekolada z orzechami.

Jest to z pewnością pracochłonne zajęcie i raczej dla osób, które lubią eksperymentować. Wtedy jednak mamy większy wpływ na używane składniki i to czym słodzimy czekoladę. Na ogół do zrobienia takiej fit czekolady, nie potrzebujemy więcej składników niż kakao, erytrol lub inny słodzik, olej kokosowy, odtłuszczone mleko w proszku i oczywiście ulubione dodatki w postaci orzechów lub zamienników. Jedynie oczekiwanie na utwardzenie się czekolady jest nieco dłuższe, ale nie wymaga już pracy z naszej strony, a jedynie cierpliwości. 

Czekolady z dużą zawartością kakao to najlepszy wybór

Jeśli już nie możemy się powstrzymać od jedzenia czekolady, to warto spojrzeć na jej skład. Nie da się ukryć, że kakao to substancja, która jest bardzo zdrowa i jest jednym z silniejszych antyoksydantów. Obniża ciśnienie krwi, ułatwia produkcję dobrego cholesterolu, wspomaga działanie insuliny. Niestety większość czekolad zawiera znikomą zawartość kakao, dlatego trzeba samodzielnie szukać tych najlepszych wśród oferty sklepowej lub wybierać czekolady z górnej półki, dostępne w sprzedaży on-line. Kaloryczność czekolady nie powinna być jedynym wyznacznikiem tego czy się ją zjada czy też nie. Czekolada z orzechami w małych ilościach, z dużą zawartością kakao, jest zdrowa. Nie zapominajmy, że orzechy to całe bogactwo składników odżywczych, cennych przede wszystkim dla pracy mózgu, ale nie tylko.

Jakie czekolady wybrać, aby zachować balans i smak?

Na pewno w tej sytuacji pierwszym wyborem powinny być czekolady gorzkie. To właśnie one zawierają najwyższą zawartość kakao. W przeciwieństwie do mlecznych, gdzie główne składniki to cukier, tłuszcz i mleko. Czekolada gorzka ma o połowę mniej cukru niż czekolada mleczna, dlatego mniej zastanawiamy się wtedy nas pytaniem ile kalorii ma czekolada z orzechami. Zatem logicznym wyborem wydaje się czekolada gorzka bio z całymi orzechami, ale zjadana z umiarem, z zachowaniem swojego codziennego bilansu energetycznego. Najlepiej niesłodzona cukrem i o obniżonej zawartości tłuszczu. Oczywiście, można też sięgnąć po niskokaloryczne zdrowe batony, właśnie z zawartością czekolady lub kakao i orzechów. Zawierają one często bakalie, które dodają pysznego smaku całości. Nie zawierają natomiast żadnych sztucznych dodatków ani cukru, a wartość energetyczna jest opisana na froncie opakowania. Kupując taki baton z góry wiemy, na jakie kalorie się decydujemy. Natomiast jeśli chodzi o czekoladę, takie informacje trzeba na ogół samemu obliczyć na podstawie składu na etykiecie. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *