smaczne polskie słodkości

Polskie słodkości – które z nich są najpopularniejsze?

Polska kuchnia słynie z wielu dań, które zyskają uznanie również poza granicami naszego kraju. Należy jednak pamiętać, iż tradycyjna polska kuchnia to nie tylko pierogi, bigos czy obiad z kotletem schabowy w roli głównej. To również szeroka gama słodkości, takich jak serniki, pierniczki, babki czy krówki. Jakie jeszcze polskie słodkości warto znać? Zapraszamy do czytania!

Kultowe polskie cukierki, które zyskały uznanie na całym świecie

Wymieniając polskie słodkości, z pewnością należy wspomnieć o cukierkach. Do tych najpopularniejszych należą oczywiście kultowe krówki, występujące w dwóch wersjach – ciągnącej się oraz kruchej. Podbijają one serca miłośników słodyczy z całego świata, wyróżniając się niepowtarzalnym, karmelowym aromatem, a także subtelną mleczną nutą oraz konsystencją, która dodatkowo uatrakcyjnia wrażenia smakowe. Krówki towarzyszą nam od pokoleń – ich unikatowy smak znały już nasze babcie i prababcie. Idealna przekąska na Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, przyjęcie urodzinowe i na co dzień. Najlepsze krówki to te, wykonywane według tradycyjnej receptury, z naturalnych składników – wiejskiego mleka, najwyższej jakości karmelu oraz aromatycznego cukru z buraków.

Które z cukierków oprócz krówek również stanowią typowo polski przysmak? Z pewnością niejednego zdziwi ta odpowiedź, gdyż do grona polskich słodkości zaliczyć możemy także… Ptasie Mleczko. Tak! To właśnie te popularne cukierki, które możemy znaleźć na półkach sklepowych supermarketów, wywodzą się właśnie z kraju nad Wisłą. Ich delikatna forma, subtelne wrażenia smakowe, a także mleko wręcz perfekcyjnie łączące się z czekoladą sprawiły, że cukierki Ptasie Mleczko są chętnie wybierane nie tylko przez Polaków. W obecnych czasach, producenci starając dostosować się do stale zmieniających się potrzeb konsumentów, tworzą nowe, jeszcze dotąd nieznane wersje tradycyjnego Ptasiego Mleczka. Możemy spróbować między innymi karmelowych, truskawkowych, a nawet bananowych cukierków.

Polskie słodkości – ciasta znane od pokoleń

Obraz polskiej kuchni nie byłby z pewnością w pełni kompletny, gdyby nie szeroka gama rozmaitych ciast, ciastek i ciasteczek. Wraz z nadejściem świat Bożego Narodzenia, Wielkanocy, a także innych tradycyjnych polskich uroczystości, stoły zapełniają się ciastami z owocami, kremem, czekoladą, karmelem, a także innymi pysznymi dodatkami. Królową polskich ciast jest oczywiście szarlotka, którą wypiekały nasze mamy, babcie i prababcie. Odznacza się ona unikatową, ponadczasową formą – słodki smak kruszonki dopełniany jest przez nieco kwaśniejsze owoce, a to wszystko uzupełnia kruchy biszkopt. Istną wisienkę na torcie stanowi przyprawa zwana cynamonem. W wielu domach często gości również sernik, który tak samo jak wcześniej wspomniana szarlotka stanowi typowo polskie ciasto.

W obecnych czasach, podawany jest on w różnorodnych formach, jednak ta tradycyjna jest tylko jedyna. Aby przygotować polski sernik w formie klasycznej, należy przygotować kruchy biszkopt, a masę stanowić będzie jak sama nazwa wskazuje twaróg. W celu uzyskania najlepszego smaku, pamiętajmy o tym, aby twaróg był nieco wilgotny. Dekorację w tradycyjnym serniku stanowi zazwyczaj czekolada czy też skórka pomarańczy. Polskie słodkości to również niezwykle popularny miodownik, który cieszy się dobrą opinią przede wszystkim wśród tych, ceniących sobie treściwą formę w połączeniu z bardzo słodkim, jednak aromatycznym smakiem. Do jego produkcji wykorzystuje się nie tylko miód, ale również orzechy, a także inne bakalie, takie jak rodzynki czy żurawina.

Pierniczki – aromatyczne ciasta wywodzące się wprost z Torunia

Zwieńczenie dzisiejszej listy rodzimych polskich słodyczy niech stanowią pierniki, których ojczyzną jest Toruń. To kruche ciastka z wieloletnią tradycją. Klasyczne toruńskie pierniczki wypiekane są z dodatkiem miodu, kakao, masła, a przyzdabiane lukrową polewą. Niekiedy również, decydując się na te ciastka, możemy rozkoszować się rozpływającym się w ustach czekoladowym lub owocowym wnętrzem. Największym uznaniem cieszą się marmolady, takie jak ta śliwkowa, truskawkowa czy wiśniowa. Gorzkie kakao idealnie komponuje się ze słodką polewą, tworząc niebanalne doznania w ustach. Pierniki zarówno te w tradycyjnej toruńskiej wersji, jak i te nieco zmodyfikowane, jeśli chodzi o przepis przygotowujemy szczególnie w okresie bożonarodzeniowym. Od tych klasycznych różnią się one kształtem, który najczęściej prezentuje świąteczne motywy (ludziki, mikołaje, gwiazdki lub bałwanki) oraz kolorową cukrową polewą. 

Właśnie przedstawiliśmy najpopularniejsze polskie słodkości, które podbijają serca zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. W tym zestawieniu znalazły się zarówno oczywiste pozycje, takie jak na przykład mleczno-karmelowe krówki, krucha szarlotka czy sernik oraz te nieco bardziej zaskakujące rozwiązania, do których należy Ptasie Mleczko. Naturalne, pyszne, aromatyczne, ponadczasowe, niepowtarzalne, ale przede wszystkim nasze rodzime. Życzymy smacznego! 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *