angielska czekolada na deser

Najlepsza angielska czekolada — czyli jaka?

Anglia słynie ze swojego uwielbienia do słodyczy. Nic dziwnego, że właśnie tam produkowane są jedne z najlepszych czekolad na świecie. Najbardziej znaną marką jest czekolada Cadbury, która słynie ze swojego wyjątkowego mlecznego smaku. Produkt ten cieszy się nieodmiennie dużą popularnością na całym świecie od prawie 200 lat.

Innym rodzajem czekolady, która zyskała dużą popularność, jest czekolada Terry’s Orange — ta angielska czekolada w kształcie pomarańczy dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi i wyjątkowej delikatności zyskała wielbicieli na całym świecie.

Czym się wyróżnia czekolada Cadbury?

Produkcję tej popularnej czekolady zapoczątkował John Cadbury w swoim małym sklepiku. W tym czasie nikt się nie spodziewał, że jego produkty zyskają taką sławę. Angielska czekolada tej marki odznacza się wyjątkowym mlecznym smakiem i delikatnością. W szybkim tempie podbiła serca i kubki smakowe osób, które miały okazję jej spróbować. Ciemna czekolada tej marki zyskała nawet uznanie samej królowej Elżbiety II, która przyznała firmie oficjalny status dostawcy dworu. Niestety ten rodzaj czekolady nie jest dostępny w sprzedaży detalicznej.

Na szczęście można się cieszyć innymi produktami tej firmy, które są uwielbiane na całym świecie. John Cadbury do swoich produktów zawsze dodawał mleko, w ten sposób jako jeden z pierwszych zapoczątkował powstanie mlecznej czekolady. Legendarna czekolada Dairy Milk wyróżnia się większą ilością mleka od swoich konkurentów, co wpływa na jej wyjątkowy smak i aksamitność. Jej sekret polega na zawartości aż 1,5 szklanki mleka, dzięki czemu jest jednocześnie wyjątkowo mleczna i czekoladowa. Dostępne są różne warianty tej czekolady, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Chętnie wybierana jest również angielska czekolada do picia tej firmy oferująca bogaty mleczny smak bez konieczności dodawania mleka. 

Przez jakiś czas ta wyjątkowa czekolada była produkowana w Polsce, jednak później zakład został z powrotem przeniesiony do Wielkiej Brytanii. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z cieszenia się jej smakiem, gdyż czasami jest dostępna na sklepowych półkach, można ją również zamówić w sklepach internetowych i na Allegro. 

Która wersja czekolady angielskiej jest najlepsza?

Tak naprawdę każda angielska czekolada ma grono wielbicieli. Jednak najbardziej znane są czekolady Cadbury. Dostępne są w różnych wariantach smakowych takich jak czekolada pomarańczowa, czekolada z piernikami, orzechowa i wiele innych. Jednak nie tylko czekolady w tabliczkach oferuje ta firma. Dostępne są również m.in.:

  • czekolady do picia — mleczne, ciemne w różnych wariantach smakowych,
  • kapsułki tassimo — przeznaczone do ekspresów,
  • batony czekoladowe — takie jak Cadbury Twirl Orange,
  • ciasteczka,
  • czekolada do smarowania,
  • czekoladowe jajka.

Jak widać, oferta jest zróżnicowana, znajdzie się coś dla każdego miłośnika czekolady. Niedawno weszła na rynek wegańska wersja tej słodkości, w której mleko zostało zastąpione roślinnymi odpowiednikami. Warto również wspomnieć o produktach z obniżoną ilością cukru o 30%, które mogą być zdrowszą alternatywą dla wersji klasycznej. Czekolady angielskie o obniżonej zawartości cukru, są jednym z najlepszych wyborów, gdyż nie są tak tuczące. Jednak miłośnicy czekolady Cadbury muszą uważać, gdyż te produkty zawierają cukier, cechują się także sporą kalorycznością i zawierają niezdrowe tłuszcze takie jak olej palmowy. Skład klasycznej czekolady tej marki wygląda następująco:

Mleko, cukier, masło kakaowe, miazga kakaowa, tłuszcze roślinne (palmowy, Shea), emulgatory (e442, e476), aromaty.

Niestety jej wyjątkowy smak nie idzie w parze z korzyściami zdrowotnymi. Z tego powodu sympatycy tych przysmaków powinni ograniczyć ich spożywanie do minimum. Ponadto decydując się na jej zakup lepiej wybrać wersję o obniżonej ilości cukru.

Czym jest angielska czekolada w kształcie pomarańczy

Popularność czekolady Terry’s Orange wynika z jej charakterystycznego kształtu pomarańczy. Angielskie czekoladki,kształtem przypominają cząstki pomarańczy, które złożone są na kształt całego owocu. Jednak nie tylko wygląd wpływa na popularność tego produktu, ale również jego ciekawy smak. Ten smakołyk zawiera naturalny olejek pomarańczowy, dzięki czemu nie tylko wygląda, ale także smakuje jak pomarańcza obleczona czekoladą. Z powodu jego delikatnego aromatycznego smaku cieszy się ogromną popularnością. Jak wiadomo pomarańcze i mandarynki kojarzą się zwłaszcza ze świętami Bożego Narodzenia. Dlatego czekolada angielska Orange, wybierana jest szczególnie podczas świąt. Ciekawie wygląda na choince, świątecznym stole i chętnie jest zjadana podczas świąt. Do zakupu zachęca również wymyślony przez producenta sposób jej łamania. Produkt ma sklejone ze sobą czekoladowe segmenty, aby zjeść czekoladę, należy najpierw stuknąć nią o blat w celu rozdzielenia segmentów. Skład tej popularnej czekolady przedstawia się następująco:

Cukier, masło kakaowe, masa kakaowa, odtłuszczone mleko w proszku, serwatka w proszku (z mleka), olej palmowy, tłuszcz mleczny, emulgator, naturalne aromaty (olejek pomarańczowy, wanilia).

Jak widać, skład tego produktu zawiera szkodliwy olej palmowy. Występują tutaj również emulgatory i cukier dlatego nie jest to produkt do spożywania na co dzień. Jednak jako świąteczny upominek może się sprawdzić doskonale. Ponadto warto chociaż raz spróbować tej legendarnej angielskiej czekolady. W końcu jest to jeden z najpopularniejszych wyrobów, znany na całym świecie.

Podsumowanie

Angielskie czekolady są znane i lubiane na całym świecie. Największą popularnością cieszą się czekolady Cadbury słynące ze swojego aksamitnego mlecznego smaku. Jednak równie popularna jest czekolada Terry’s Orange, którą wyróżnia wygląd i smak pomarańczy. Tego typu produkty są chętnie kupowane w każdym zakątku. Świetnie sprawdzają się jako prezent dla najbliższych. Niestety ich skład zawiera szkodliwe oleje, emulgatory i cukier. Dlatego nie nalezą do zdrowych przekąsek. Warto spróbować choć raz ich wyjątkowego smaku, jednak spożywane w dużej ilości mogą być szkodliwe.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *