żelki angielskie Jelly Belly

Jakie są najpopularniejsze żelki angielskie?

Wielka Brytania to bez wątpienia kraina herbatą płynąca, ale nie braknie tam też wyśmienitych żelków. Najbardziej znane żelki angielskie to marka Jelly Belly.

Najczęściej kupowane smaki żelek angielskich w Wielkiej Brytanii

W badaniu pięciu najpopularniejszych smaków angielskich żelek firmy Jelly Belly, Wiśnia była preferowana przez ponad jedną trzecią (34%) respondentów. Chociaż istnieje ponad 100 różnych smaków żelków tej firmy, smak Very Cherry zawsze okazywał się popularny. Fani w całej Wielkiej Brytanii zjedli w zeszłym roku 1,64 mln żelków Very Cherry Jelly Belly. Pięć najlepszych smaków żelków w Wielkiej Brytanii plasuje się w następujący sposób:    Wiśnia (Cherry): 34%    Guma Balonowa (Bubble Gum): 21%    Jagoda (Blueberry): 16%    Cynamon (Cinnamon): 15%    Kokos (Coconut): 14%

Z drugiej strony trzy najlepsze smaki żelków Jelly Belly w Ameryce to wiśnia (Very Cherry), popcorn maślany (Buttered Popcorn) i likier (Liquorice).

Ciekawostka: 22 kwietnia to narodowy dzień Jelly Bean!

Jelly Belly to poza tym bardzo popularny produkt wśród fanów Harrego Pottera. Miłośnicy tej serii chętnie kupują specjalne zestawy z fasolkami z dobrymi i nieprzyjemnymi smakami np. śmierdzącej skarpety. Urozmaica to wspólne wieczory i wprowadza nutkę niepewności…

Amerykańskie i brytyjskie słodycze

Zarówno USA, jak i Wielka Brytania mają mnóstwo smacznych słodyczy. Niektóre z nich można znaleźć po obu stronach Atlantyku. Trzeba jednak uważać, bo choć nazwa i opakowanie mogą wyglądać tak samo, to produkt najprawdopodobniej jest inny. Składniki receptur są dostosowane do wymogów panujących na poszczególnych rynkach.Jeśli chodzi o czekoladę, to ta wyprodukowana w Wielkiej Brytanii (z kilkoma wyjątkami) jest bardziej kremowa i lepiej czuje się ją w ustach. Brytyjska czekolada ma tendencję do wyższej zawartości tłuszczu i kakao, podczas gdy amerykańska czekolada zawiera więcej cukru.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które słodycze są lepsze. Zarówno żelki angielskie jak i amerykańskie mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od osobistych upodobań. Na pewno warto zapoznać się z obiema ofertami i na tej podstawie oprzeć swoją opinię. Warto pamiętać, że taki sam produkt kupiony w USA i Wielkiej Brytanii może smakować inaczej.

Żelki angielskie – co warto spróbować poza tym?

Smarties

Być może zdarzyło ci się widzieć te okrągłe, jaskrawo kolorowe czekoladki z twardą skorupą, ale te, które znajdziesz w USA, nie przypominają wersji brytyjskiej.Po raz pierwszy nazwany „Chocolate Beans,” Opakowanie Smarties daje różnokolorowe cukierki o różnych smakach, i można wybrać, aby uzyskać małe lub duże, takie jak single, przyciski i torby dzielenia. Niektóre batony czekoladowe są wypełnione Smarties, a nawet można upiec ciasta lub inne smakołyki przez mieszanie ich ze sobą.

Typowe żelki angielskie – owocowe pastylki w posypce

Pastylki owocowe Rowntrees to małe, okrągłe żelkowe cukierki. Mają taką samą konsystencję jak Sour Patch Kids, tyle że nie są kwaśne. Cukierki występują w pięciu wyrazistych kolorach i smakach. Czerwony to truskawka, fioletowy to czarna porzeczka, żółty to cytryna, zielony to limonka, a pomarańczowy to pomarańcza.

Jelly Babies

Jeśli jadłeś Sour Patch Kids i gumowe misie, z pewnością nie osiadaj na laurach i spróbuj Jelly Babies. Fani Dr. Who znają je z serialu i kojarzą z białą papierową torbą. Te szałowe żelki angielskie są znane ze swojej skondensowanej konsystencji galaretki i różnych smaków.

Wine gums

Wine gums to jakby gumy do żucia bez cukrowej otoczki. Wbrew nazwie nie mają w sobie ani kropli alkoholu. Tradycyjnie każdy kawałek ma nazwę napoju alkoholowego, takiego jak porto, sherry, szampan, claret czy gin. Wine gums są ciągnące się i słodkie. Każdy inny kolor ma inny owocowy smak.

Rock candy

Ten klasyczny smakołyk jest dla Ciebie, jeśli uwielbiasz miętowe, twarde cukierki. Należy jednak pamiętać, że istnieje możliwość złamania zęba! Mimo to, jaskrawe kolory tych słodkości i urocza różnorodność smaków są jak najbardziej wystarczające, aby miłośnicy zdecydowali się żuć je przez cały dzień. Te angielskie cukierki kojarzą się ze świątecznym klimatem i dekorowaniem choinki. W wielu zagranicznych filmach można się natknąć na takie cukrowe laseczki w bożonarodzeniowych kolorach. Używa się ich np. do dekoracji choinki.

Ta moda dotarła także do Polski i coraz częściej można kupić takie ozdoby w dużych supermarketach, a nawet lokalnych sklepikach. Zwykle można znaleźć te cukierki w nadmorskich malowniczych miejscowościach wypoczynkowych w Anglii. Niektórzy nazywają je nawet „Brighton Rock”, ale nazwa zmienia się w zależności od tego, w którym mieście je kupisz. Ponadto, w wielu cukierniach możesz oglądać jak cukiernicy tworzą te przysmaki krok po kroku.

Podsumowanie

Każdy, kto podróżuje do Wielkiej Brytanii, uzna, że miejsca, pogoda, a nawet akcenty są intrygujące. Możesz być zaskoczony, gdy doznasz szoku kulturowego z powodu kontaktu z niezwykłym światem angielskich żelek i cukierków lub ich degustacji. Daj się porwać przygodzie i spróbuj brytyjskich żelków i słodyczy, a nie tylko słynnej herbaty! Żeby to zrobić nie musisz nawet odwiedzać Anglii. Wystarczy zamówienie online.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *