słodycze ze sklepu

Jak wybrać zdrowe słodycze ze sklepu?

Wszyscy uwielbiamy słodycze – niestety, trzeba jasno spojrzeć prawdzie w oczy i stwierdzić, że nie wszystkie produkty, zwłaszcza te dostępne w popularnych supermarketach są zdrowe. Co więc należy zrobić, aby mieć gwarancję, że kupując słodycze nie potęgujemy ryzyka problemów zdrowotnych?

Przede wszystkim – kupować słodycze ze sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży starannie dobranych słodyczy wysokiej klasy. Warto także dokładnie zapoznać się ze składem interesującego nas produktu, aby dowiedzieć się, czy nie zawiera on potencjalnie szkodliwych dodatków. Wreszcie – powinniśmy na uwadze mieć także nasz stan zdrowia. Nie wybierajmy tych słodyczy, zawierających składniki, na które mamy uczulenie, lub wykazujemy nietolerancję.

Czy skład to podstawa, gdy wybierasz słodycze ze sklepu?

Jak najbardziej tak – wybierając słodycze ze sklepu, warto szczególną uwagę zwrócić na ich skład. Jeśli aktualnie jesteśmy w stacjonarnym sklepie – najprościej będzie po prostu zapoznać się z etykietką danego produktu. Znajdziemy na niej między innymi informacje dotyczące kaloryczności danego produktu, a także szczegółowe przedstawienie konkretnych składników, które wykorzystane były do jego wytworzenia. Na co zaś warto zwracać szczególnie dużą uwagę?

Przede wszystkim na zawartość sztucznych konserwantów, substancji utwardzających, czy też słodzików oraz polepszaczy smaków. Starajmy się dobierać produkty tak, aby ich walory smakowe pochodziły z naturalnych właściwości zastosowanych składników, bez konieczności sztucznego ich wspomagania. Syntetyczne słodziki, takie jak choćby aspartam, nie zawierają bowiem absolutnie żadnych właściwości odżywczych, mogą natomiast bezpośrednio przyczynić się do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Z kolei konserwanty, jak benzoesan sodu, mogą nawet doprowadzić do tak poważnych problemów zdrowotnych, jak astma. 

Z kolei chociaż tłuszcze roślinne są z reguły korzystne dla naszego zdrowia, w przypadku utwardzenia (a z utwardzonymi tłuszczami mamy do czynienia w przypadku większości słabej jakości słodyczy) znacznie zmieniają swoje właściwości. Przyczyniają się, między innymi do powstawania w organizmie złego cholesterolu. 

Oczywiście, szczególną uwagę warto zwrócić także na kaloryczność danego produktu.Warto unikać tak zwanych pustych kalorii, a zamiast tego koncentrować się na produktach, które zawierają duże ilości błonnika, czy też nasion.

Czy produkty light to zawsze lepszy wybór?

Wiele osób zastanawia się, czy alternatywą do klasycznych słodyczy mogą być produkty fit. Oczywiście, w wielu przypadkach są to słodycze zdecydowanie zdrowsze. Nie oznacza to jednak, że tak jest zawsze. Podobnie bardzo ważne okazuje się, aby wybierając słodycze ze sklepu dokładnie sprawdzić ich skład.

Produkty w wersji fit, czy też light, mogą bowiem zastępować jedne szkodliwe substancje innymi. Dla przykładu – producenci chwalący się niską kalorycznością swoich wyrobów mogą uciec się do zabiegu zastąpienia w składzie swojego produktu glukozy aspartamem. Wówczas jego kaloryczność rzeczywiście spadnie; niestety jednak, aspartam cechuje się za to bardzo niekorzystnym działaniem dla naszego zdrowia. Podobnie, aby ograniczyć ilość tłuszczu w swoich wyrobach, niektórzy producenci decydują się na dodanie do nich dużych ilości substancji zagęszczających.

Czym więc kierować się przy wyborze zdrowych słodyczy ze sklepu? Przede wszystkim pamiętać powinniśmy, że szeroka lista składników wcale nie musi być korzystna. Bardzo często okazuje się bowiem, że najzdrowsze słodycze ze sklepu to takie, które składają się jedynie z kilku naturalnych składników. Nasze podejrzenia może budzić także zbyt długi termin przydatności do spożycia. Najprawdopodobniej oznacza on bowiem, że do produkcji słodyczy wykorzystana została duża ilość substancji przedłużających ich trwałość.

Gdzie znaleźć zdrowe i smaczne słodycze

Jeśli zależy nam na tym, aby słodycze, które spożywamy były zarówno smaczne, jak i zdrowe – najlepiej będzie skorzystać z usług specjalistycznego sklepu ze słodyczami. Słodycze ze sklepu tego rodzaju wykonane są bowiem z najwyższej jakości, starannie wyselekcjonowanych składników, co czyni z nich produkty o wiele zdrowsze od tradycyjnych słodkości.  

Są to słodycze dostępne w mniejszych ilościach, natomiast bardziej starannie dopracowane pod kątem składu, co oznacza także, że również ich walory smakowe są zdecydowanie lepsze. Kiedy tylko najdzie nas ochota na coś słodkiego, warto więc zdecydować się na właśnie takie produkty. Co więcej, będą one także świetnym pomysłem na ciekawy i niedrogi prezent dla bliskiej nam osoby.

Podsumowanie

Obecnie coraz trudniej jest znaleźć wysokiej jakości, zdrowe słodycze robiąc tradycyjne zakupy. Na szczęście nadal dostępne są one jednak w internetowych sklepach. Aby być pewnym swojego wyboru – warto zapoznać się z etykietą danego produktu, lub z udostępnionymi przez sklep internetowy informacjami na jego temat. Znajdziemy tam bowiem szereg przydatnych informacji na temat jego składu, a co za tym idzie także sposobu, w jaki jego spożycie wpłynie na nasze zdrowie. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *