certyfikat utz czekolada

Jak certyfikat UTZ czekolady wpływa na jej jakość i produkcję?

Certyfikat utz w przypadku czekolady ma ogromne znaczenie. Czekolada oznaczona takim symbolem pochodzi ze zrównoważonych upraw. Certyfikowane kakao użyte do produkcji takiej czekolady zapewnia jej najwyższą jakość i dbałość o środowisko w procesie produkcji. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na czekoladę sygnowaną tym certyfikatem, a konsumenci powinni wybierać właśnie takie oznaczenia.

Do czego jest nam potrzebny certyfikat utz czekolady?

Konsumenci zazwyczaj kupują czekoladę, nie zastanawiając się nad jej pochodzeniem i produkcją. Jest to tak popularny rodzaj słodyczy, właściwie najpopularniejszy, że można go spotkać praktycznie w każdym sklepie. I trudno się dziwić, bo dobra czekolada to uczta dla podniebienia i trudno jej się oprzeć.

Czy certyfikat utz czekolady jest potrzebny konsumentom? Owszem, bo jest to międzynarodowe oznaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Jeśli konsument wybiera produkt certyfikowany, to ma pewność, że np. kakao, z którego zrobiona została czekolada, jest najwyższej jakości. A zatem przechodzi kontrolowany proces upraw i zbioru oraz łańcuch dostaw. Jednocześnie takie certyfikowane kakao jest droższe i rolnicy dostają za nie więcej, a cały proces jest kontrolowany. Taki produkt jest pewny dla konsumenta i nie musi się on zastanawiać nad jego pochodzeniem. W skali ekologicznej i społecznej, takie produkty przyczyniają się do większej świadomości konsumentów.

Kolejnym pokrewnym certyfikatem, który również zyskuje na znaczeniu jest Rainforest Alliance. Powstał on z połączenia wspomnianego utz oraz Rainforest Alliance Certified. Oznacza on określone wymagania dla gospodarstw rolnych, łańcucha dostaw i podobnie jak utz, oznacza bardzo dobrą jakość produktu. Oznacza on troskę o źródła utrzymania ludności wiejskiej, klimat, lasy i bioróżnorodność oraz prawa człowieka. Ten program certyfikacji jest skierowany do firm, które już mają certyfikat utz.

Czy może zabraknąć kakao i czekolady?

Jest to pytanie trochę przewrotne, ale biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne i dążenie do bogacenia się kosztem środowiska w wydaniu niektórych przedsiębiorców, można zacząć się nad tym zastanawiać. Jeśli chodzi o przemysł kakaowy, to zmaga się on z wieloma problemami. Na przykład jednym z nich jest wylesianie regionów pod uprawę kakao, co z kolei powoduje zmianę klimatu. Z kolei same kakaowce są podatne na zmiany klimatyczne i średni wzrost temperatury może spowodować zniszczenie kakaowców. To właśnie spowodowało powstanie certyfikacji utz dotyczącej kakao. Pozwala ona chronić uprawy kakaowca, poprawiać warunki pracy na plantacjach, poza tym pomaga nawiązać firmom relacje z solidnymi dostawcami.

Im bardziej uprawy są chronione i certyfikowane, tym większa pewność, że będą dalej sprawnie funkcjonować. Coraz częściej mówi się o tym, że czekolada może się stać dobrem luksusowym. Dzieje się też tak dlatego, że popyt na czekoladę przewyższa zdolności produkcyjne kakao. A druga sprawa jest taka, że zmiany klimatyczne działają negatywnie na uprawy kakaowców. Pojawia się też problem zagrożenia upraw pasożytami i grzybami co właśnie dzieje się najważniejszych uprawach czyli na plantacjach afrykańskich, Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Brazylii. 

Co tak naprawdę oznacza certyfikat utz czekolady?

Certyfikat utz w przypadku czekolady oznacza odpowiedzialność produkcyjną, dostawcy, a dla osób, które podejmują świadome wybory zakupowe, to również pewność zakupionego produktu. Można się tutaj spodziewać najwyższej jakości czekolady. Warto przypomnieć, że również warunki pracy są kontrolowane na takich uprawach, a korzyści pracowników są tutaj chronione. Nie ma mowy o pracy nieletnich czy dzieci, złych warunkach pracy czy pracy za przysłowiową miskę ryżu. Zasoby ludzkie są tutaj pod ochroną.

Jakie firmy w Polsce oferują czekolady z tym certyfikatem? Wawel posiada certyfikat utz dla linii Czekolad Premium: Gorzka Extra 90% cocoa, Gorzka Klasyczna 70% cocoa i Gorzka ze skórką pomarańczy 70% cocoa, Gorzka z cząstkami miętowymi 70% cocoa i Gorzka z drobinkami kawy i ziarna kakaowego 70% cocoa. Lidl oferuje dwa rodzaje czekolad z certyfikatem utz: czekolady Fin Carré i Bellarom. Przy czym dwie ostatnie są atrakcyjne cenowo co tylko udowadnia fakt, że czekolady z certyfikatem utz nie muszą być drogie. Wybrane czekolady oferowane przez Ikea, również posiadają ten certyfikat.

Podsumowując, certyfikacja utz czekolady to międzynarodowy certyfikat, który oznacza, że czekolada pochodzi ze zrównoważonych i kontrolowanych upraw. Świadomy konsument powinien szukać wyrobów czekoladowych właśnie z tym oznaczeniem, bo jeśli ma wybór to nic nie zaszkodzi wspierać certyfikowane uprawy. Przy okazji jakość czekolady jest tutaj wysoka, bo uprawy kakaowca przechodzą ścisłą kontrolę. Aby wspólnie zadbać o światowe zasoby czekolady, szanować matkę naturę i zielone zasoby, warto szukać takiego oznaczenia utz na czekoladzie. Dzięki temu suma małych wyborów każdego z nas, może przyczynić się do poprawy ogólnych warunków upraw rolnych, dzięki którym możemy potem cieszyć się słodką przyjemnością. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *