kostki czekolady

Ile kostek ma czekolada?

Zazwyczaj jedna tabliczka czekolady składa się z 24 kostek, a każda z nich smakuje wyśmienicie! Podzielenie czekolady na kostki pozwala na łatwe i szybkie porcjowanie tego smakołyku. Kostki mogą też być przydatne w liczeniu kalorii i… liczeniu w ogóle. Świetnie sprawdzają się, na przykład gdy dziecko uczy się tabliczki mnożenia.

Szczęśliwi kostek nie liczą

Czy ktokolwiek kiedykolwiek policzył ile kostek ma przeciętna tabliczka czekolady? Nie? Nic dziwnego, bo podobno szczęśliwi nie liczą. Nie liczą ani czasu, ani kostek czekolady. A szczęśliwi są na pewno, bo nie od dziś wiadomo, że jedzenie czekolady poprawia samopoczucie. Już jedna kostka czekolady wystarczy, aby wspomóc produkcję neuroprzekaźnika – dopaminy, która to z kolei wpływa na poprawę nastroju. Dodatkowo, ten słodki przysmak przyczynia się do wydzielania fenyloetyloaminy, czyli hormonu kojarzonego z uczuciem zakochania. Czekolada jest świetnym antidotum na smutek, stres, chandrę oraz na długie jesienno – zimowe wieczory. Podobną rolę odgrywają też lody, ale lody działają przeważnie w okresie letnim, natomiast czekoladę można jeść przez cały rok.

Dlaczego tradycyjna czekolada ma formę kostek, i dlaczego tak ważne jest ile kostek ma czekolada? Wiele osób sądzi, że czekoladę produkuje się w kostkach głownie dlatego, aby łatwiej było ją podzielić. Oczywiście, jest to prawda. Jednak podział tabliczki czekolady na mniejsze porcje, pełni też inną ważną rolę. Wygenerowanie pojedynczych  kostek jest dużym ułatwieniem przy stosowaniu  różnego rodzaju diet, zarówno tych odchudzających, narzuconych samym sobie, jak i tych zdrowotnych, wyznaczonych przez lekarza. To, ile kostek ma tabliczka czekolady może stanowić podstawę zdrowego żywienia i klucz do sukcesu. W takich przypadkach każda kostka czekolady ma ogromne znaczenie.

Kostki czekolady – zabawy i inspiracje

Czekolada, rzecz jasna, przeznaczona jest do spożycia. No i do delektowania się każdym jej kawałkiem. Można też, jeszcze przed spożyciem, wykorzystać ją do wielu innych celów. Tak naprawdę, ile kostek ma czekolada, tyle pomysłów na zabawę. Tabliczka czekolady świetnie sprawdzi się w nauce. Ktokolwiek powiedział, że matematyka musi być nudna, nie miał racji. Matematyka może być… słodka. Kostki czekolady świetnie sprawdzą się jako tabliczka mnożenia i będą dodatkową zachętą dla dziecka, a także nagrodą za każdą prawidłową odpowiedź.

Można też wykorzystać kostki czekolady do każdej gry i zabawy, jaka tylko przyjdzie do głowy, bo czekolada sama w sobie rozwija kreatywność. Z czekoladą jednak nie należy przesadzać. Powinno się dawkować ją odpowiednio, zwłaszcza przy siedzącym trybie życia. Obecnie dzieci spędzają dużo czasu w domu, przed ekranem komputera, laptopa czy telewizora. Brak ruchu i ćwiczeń fizycznych, a także częste podjadanie słodyczy może stanowić realne zagrożenie. Taki tryb życia może prowadzić do nadwagi, a stąd tylko krok do otyłości. Należy pamiętać, aby nie praktykować złych nawyków żywieniowych, a kostki czekolady wydzielać dzieciom racjonalnie.

Ilość kostek czekolady a zdrowy styl życia

Czekolada, pomimo swoich niewątpliwych zalet, nie powinna być spożywana bez ograniczeń. Nie od dziś wiadomo, że słodycze w zbyt dużej ilości wywierają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a także na zdrowie psychiczne. Lekarze zalecają, aby dziennie nie przekraczać 1/5 tabliczki czekolady. Preferowana jest zwłaszcza czekolada gorzka, za to ze sporą zawartością kakao. Gorzka czekolada może zniechęcać samą nazwą, ale ta naprawdę wysokiej jakości jest tak samo smaczna jak mleczna, a czasami nawet bardziej. Na pewno można się do niej przyzwyczaić, zwłaszcza zdając sobie sprawę z jej zalet.

Ile gorzkiej czekolady dziennie można spożyć? W tym wypadku także istnieje pewien limit, pomimo jej pozytywnych właściwości. Gorzka czekolada to źródło polifenoli, działających oksydacyjnie. Wykazuje ona, w przeciwieństwie do swojej mlecznej odpowiedniczki dużą zdolność do eliminowania wolnych rodników, co z kolei, między innymi spowalnia procesy starzenia. Gorzka czekolada w umiarkowanych porcjach, między innymi zmniejsza ryzyko powstania miażdżycy, obniża cholesterol i ogólnie działa na organizm przeciwzapalnie i wzmacniająco. Kakao, z kolei obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływając na funkcjonowanie naczyń tętniczych i krwionośnych. Czekolada jest również bogatym źródłem magnezu, który odgrywa w organizmie niebagatelną rolę.

Gorzka czekolada i jej skład

W skład klasycznej gorzkiej czekolady wchodzą: miazga kakaowa, cukier, niskotłuszczowe kakao, lecytyna sojowa i aromat. Te składniki to podstawa, a sama tabliczka gorzkiej czekolady może dodatkowo zawierać orzechy, mleko, jajka i kombinację zbóż.  Oczywiście wszystko zależy od jakości. Prawdziwa gorzka czekolada powinna składać się głównie z 70 do 99 procent czystego kakao. To właśnie kakao ma największy wpływ na jej specyficzny smak. Taka czekolada musi stanowić także źródło  magnezu, potasu i żelaza. Wygląd i konsystencja też często różnią się od siebie. Czekolada wyższej jakości odznacza się gładką błyszczącą fakturą, a podczas łamania powinna wydawać charakterystyczny dźwięk. Świeża czekolada nie może się kruszyć, tylko mieć zwartą konsystencję i oczywiście wyjątkowy smak. Wybierając gorzką czekoladę stawia się przede wszystkim na zdrowie. Dobroczynne składniki czekolady wpływają na wzrok, poprawiają koncentrację i dodają energii na cały dzień. Obniżają ryzyko zachorowania na miażdżycę, rozwój nowotworów, przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów. Poza tym polepszają samopoczucie, relaksują i motywują do działania. Integrują ludzi, przełamują lody i po prostu cieszą. I to wszystko w jednej tabliczce. Niezależnie od tego, ile ma kostek.

Na to, ile kostek czekolady dziennie można zjeść bez obaw, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim styl życia, masa ciała, stan fizyczny i stosowana dieta. Przeważnie jednak, do każdego rodzaju diety zaleca się nie więcej niż 20 gramów, czyli właśnie około 1/5 tabliczki. Należy też postarać się zastąpić mleczną czekoladę, czekoladą gorzką dobrej jakości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *