przeterminowana czekolada

Czy czekolada przeterminowana 5 lat szkodzi?

Ilu z Was zastanawiało się, biorąc do ręki promocyjne opakowanie z lady sklepowej, jakie konsekwencje może mieć zjedzenie przeterminowanej czekolady? Czy można zatruć się przeterminowaną czekoladą i co robić w przypadku zatrucia? 

Czy czekolada się psuje?

Czy czekolada może się zepsuć? Jak każdy produkt spożywczy, czekolada również się psuje. W momencie, gdy jest źle przechowywana w nieodpowiednich warunkach, może ulec zepsuciu. Również, kilkumiesięczne przekroczenie daty przydatności do spożycia, może spowodować popsucie się czekolady. Czekolada po terminie staje się wtedy nieprzydatna do spożycia i należy ją wyrzucić. Nie ma sensu jeść czekolady, która nosi ślady zepsucia, bo może to doprowadzić do poważnego zatrucia.

Czy mogę jeść przeterminowaną czekoladę?

Jak każdy przeterminowany produkt, rzekomo nieszkodliwa czekolada może być niebezpieczna, niezależnie od tego, czy była przechowywana i sprzedawana po upływie terminu przydatności do spożycia, czy też zapomnieliśmy o niej na rok w szafce kuchennej.

Nie wahaj się wyrzucić produktu do kosza, jeśli ma nieprzyjemny zapach, jest śliski w dotyku lub spleśniały. Jeśli nie chcesz zrobić sobie krzywdy, nawet nie myśl o tym, żeby dać mu drugie życie, a tym bardziej o tym, żeby go zjeść, nawet w małych porcjach. Czekolada przeterminowana 5 lat może  zawierać mole spożywcze, które składają w niej larwy.

Co należy wiedzieć o zatruciach

Jeśli ktoś ma pecha i zatruje się przeterminowaną czekoladą, będzie to objawiać się zawrotami głowy z nudnościami i wymiotami, ostrym bólem w nadbrzuszu, szybkim biciem serca, silnym pobudzeniem nerwowym lub przeciwnie – bezsennością oraz biegunką bez krwi i śluzu. Płukanie żołądka, lewatywy i stosowanie adsorbentów może pomóc w opanowaniu objawów.

Zatrucie słodyczami przedstawia nieco inny obraz: silne osłabienie i pragnienie, ból głowy, tachykardia, wzrost temperatury i częste biegunki. Lepiej wezwać lekarza, który pomoże poradzić sobie z zatruciem i poważnym odwodnieniem. Dzięki temu następnym razem dwa razy zastanowisz się, czy warto jeść przeterminowaną czekoladę.

Główne przyczyny zatrucia

Przyczyną zatrucia skażonymi cukierkami lub czekoladą z dodatkami (sułtanki, orzechy i inne) mogą być bakterie – salmonella, E. coli – które rozwijają się w nich, powodując ciężkie zatrucie organizmu.

Z drugiej strony, w czekoladzie, w tym w dobrej ciemnej czekoladzie, której termin przydatności do spożycia minął, masło kakaowe zaczyna się nieodwracalnie utleniać, uwalniając substancje rakotwórcze. Efekt może być różny, w zależności od stanu zdrowia, jakości czekolady i dawki.

Uwaga, skutki spożycia przeterminowanej czekolady mogą być bardzo nieprzyjemne. Można dostać ataku alergii, a nawet uszkodzić trzustkę i doświadczyć zapalenia trzustki.

Co to jest biała powłoka na czekoladzie?

Białe plamy na czekoladzie nie sugerują, że właśnie jesz przeterminowaną tabliczkę czekolady, ale że była ona przechowywana w nieodpowiednich warunkach. Czekolada preferuje niską wilgotność powietrza, ciemność i temperaturę nie wyższą niż 15-20 stopni Celsjusza.

Jeśli pomieszczenie, w którym czekolada była przechowywana, wyraźnie się nagrzeje, masło kakaowe może się stopić i przylgnąć do powierzchni, a następnie wyschnąć i utworzyć nieestetyczny biały nalot. Chodzi tu raczej o smak i wygląd. Nawiasem mówiąc, wskazuje to, że w tych produktach znajduje się prawdziwe masło kakaowe – tanie tłuszcze trans nie dają takiego efektu.

Jak niebezpieczny jest biały nalot na wyrobach czekoladowych?

Czekolada z białą patyną staje się znacznie mniej smaczna niż czekolada przechowywana w odpowiednich warunkach. Jeśli jednak nie upłynął termin ważności, nie stanowi on szczególnego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli ktoś chce je zjeść, raczej nie poniesie żadnych konsekwencji. Zaleca się jednak odpowiednie przechowywanie produktu, aby zachować jego jakość.

Niewłaściwie przechowywane lub przeterminowane?

Ciemna czekolada przekracza swój oficjalny termin przydatności do spożycia o 4-6 miesięcy. Z kolei czekolady z nadzieniem lub cukierki lepiej bez żalu wyrzucić, jeśli są przeterminowane o 2-3 miesiące. Przeterminowane czekolady mogą wywołać zatrucie produktami rozkładu tłuszczu i zakażenie bakteryjne, dlatego pytanie, czy można je jeść, nie powinno się nawet pojawić.

W razie wątpliwości należy zwracać uwagę na wygląd i zapach cukierków oraz na to, ile czasu upłynęło od daty ich przydatności do spożycia. Jeśli warunki przechowywania były prawidłowe, a data ważności upłynęła niedawno, prawdopodobnie produkt jest nadal bezpieczny. Jeśli jednak opakowanie jest uszkodzone i widoczne są inne oznaki niewłaściwego przechowywania, słodycze te mogą wyrządzić więcej szkody niż wynosi ich termin przydatności do spożycia.

Czekolada przeterminowana 5 lat – czy mogę ją jeść ?

Jeśli zjesz lekko przeterminowaną tabliczkę czekolady na przykład o 2 miesiące, prawdopodobnie nic ci nie będzie. Czekolada przeterminowana 5 lat lub więcej już nie nadaje się do jedzenia w tradycyjnej formie. Jeśli jednak masz opory przed zjedzeniem jej i szkoda Ci ją wyrzucić, możesz zrobić z niej coś innego. Można jeść czekoladę po jej temperowaniu (w granicach rozsądku), o ile nie jest ona w wyjątkowy sposób zepsuta. Istnieją na to proste przepisy.

Czy można jeść czekoladę po terminie

Można na przykład upiec domowe pierniki i pokryć je polewą czekoladową, do czego wystarczy roztopić czekoladę w kąpieli wodnej razem z masłem lub nawet bez niego. Można też polać roztopioną czekoladą lody i naleśniki. Przygotowanie tych smakołyków zajmuje dosłownie kilka minut. Muffinki z kawałkami czekolady (pokrój nożem tabliczkę) świetnie sprawdzą się jako deser.

Nie musisz więc zastanawiać się, czy możesz jeść przeterminowaną czekoladę, zwracaj uwagę na datę produkcji, gdy ją kupujesz, i nie rób dużych zapasów w domu. Nawet w przypadku deserów należy preferować świeże produkty.

Przeterminowana czekolada 2 lata

W sytuacji, gdy upłynął termin przydatności czekolady do spożycia, mamy jeszcze ostatnią szansę na jej konsumpcję. Możemy spokojnie założyć, że czekolada nadaje się do zjedzenia jeszcze przez około 2 miesiące po upłynięciu daty przydatności. W ekstremalnych przypadkach możemy ten termin wydłużyć jeszcze o miesiąc.

Zdarzają się jednak takie czekolady, które już w momencie przekroczenia terminu, nie nadają się do spożycia. Zepsutą czekoladę możemy rozpoznać, gdy pokryta jest lepkim, brzydko wyglądającym syropem. Takiej czekolady nie wolno spożywać i należy ją od razu wyrzucić.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *