Czemu nęci nas czekolada i ile ma kalorii?
Ach czekolada… Złoto dla podniebienia, spełnienie małych dziecięcych, ale też całkiem dorosłych marzeń. Chwila radości w szarości dnia. Sam pamiętam jak ważnym elementem mojego dzieciństwa była czekolada z orzechami, tak zwana czekolada z okienkiem. Czekolady dostane jako część prezentu urodzinowego były nie mniej ważnym elementem niż prezent właściwy. Wracając jednak do pytania postawionego w tytule tego wpisu – zjedzenie kawałka czekolady wywołuje w nas wydzielenie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia i to właśnie sprawia, że jest dla nas tak pociągająca. Jej kaloryczność zaś zależy od rodzaju, średnio jest to ok. 530 kcal w stugramowej tabliczce. Dokładniejszym omówieniem tego tematu zajmiemy się w tym wpisie trochę dalej.
- Czekolada jak narkotyk?
- Czy istnieją alternatywy dla czekolad ze sklepów?
- Czekolada – ile ma kalorii każdy rodzaj?
- Podsumowanie
Czekolada jak narkotyk?
Kiedy czyta się opis wpływu czekolady na nasz organizm można odnieść wrażenie, że ta jest jak magiczna pastylka, która powoduje, że możemy więcej i czujemy się lepiej. Czekolada wywołuje poczucie sytości. Dodatkowo pomaga w uzyskiwaniu lepszych rezultatów w testach wytrzymałościowych. Dostarcza naszemu organizmowi magnez, wapń, potas, żelazo, czy witaminy A, D, E i te z grupy B. A co z działaniem narkotycznym? Czekolada zawiera niewielkie ilości substancji psychoaktywnych, są to m.in. – kofeina – znana z napojów pobudzających, szczególnie kawy; w czekoladzie występuje w niewielkich ilościach, zwykle nieprzekraczających 10 mg na tabliczkę;
– anandamid – alkaloid kakaowca; neuroprzekaźnik wydzielający się w naszym organizmie podczas snu i relaksu;
– fenyloetyloamina – badania sugerują, że może wywołać zjawisko euforii biegacza, które objawia się poprawą nastroju, oraz zwiększeniem odporności na ból, a także wytrzymałości;
– teobromina – substancja pobudzająca czynność serca, oraz rozszerzająca naczynia krwionośne; to przez jej występowanie czekolada jest często trująca dla zwierząt.
Niestety, czekolada ma także (podobnie jak większość narkotyków) działanie uzależniające. To z kolei może prowadzić m.in. do otyłości. Dlaczego? Z powodu dużej kaloryczności oczywiście. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „czekolada ile ma kalorii” dowiemy się, że tabliczka czekolady dostarcza naszemu organizmowi średnio 530 kcal, co stanowi ponad ¼ zalecanego dziennego spożycia. Dodatkowe kilkaset kalorii spożywane codziennie (przy założeniu, że zwykle utrzymujemy swoją wagę), bez zwiększenia aktywności fizycznej może powodować tycie sięgające nawet kilku kilogramów miesięcznie.
Czy istnieją alternatywy dla czekolad ze sklepów?
Czekoladę kupujemy zazwyczaj w wielkich supermarketach, lub małych, osiedlowych sklepach. Powoduje to, że ograniczamy się nie tylko do kilku rodzajów, ale nawet kilku marek. W tego typu sklepach dostaniemy czekolady zwykłe, smakowe, lub z dodatkami, zazwyczaj jednak nie uświadczymy w nich czekolad różowych (o których piszę niżej), czy tych o obniżonej zawartości cukru. Tego typu wyroby, a także alternatywne smaki można dostać w specjalistycznych sklepach internetowych.
Ciekawym pomysłem na spróbowanie czegoś nowego jest także zrobienie czekolady samemu w domu. W takim przypadku mamy całkowitą kontrolę nad tym jakie składniki zostaną użyte, możemy pokusić się o skorzystanie np. ze stewii zamiast białego cukru, co znacznie obniży kaloryczność naszego gotowego deseru. Do przygotowania czekolady potrzeba jedynie ogólnodostępnych składników, takich jak mleko, masło, kakao, czy cukier lub jego zamiennik, a więc tego typu zabawa nie pochłonie całego domowego budżetu ani nie będzie wymagać długich poszukiwać potrzebnych elementów.
Czekolada – ile ma kalorii każdy rodzaj?
Wyróżnia się pięć głównych rodzajów czekolady:
- gorzka,
- deserowa,
- mleczna,
- biała,
- różowa.
Czekoladę gorzką robi się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru (najczęściej białego). Czasem dodaje się niewielką ilość wanilii. Aby czekolada mogła być oficjalnie uznawana za gorzką powinna zawierać nie mniej niż 70% produktów z miazgi kakaowej. Ze względu na dużą zawartość pozytywnych składników odżywczych (w szczególności magnezu) jest uważana za najzdrowszy rodzaj czekolady. Stanowi także idealny składnik deserów i ciast. Jest to też najbardziej kaloryczna odmiana czekolady – w 100 gramach ma do 590 kcal (w przypadku czekolady 99%).
Czekolada deserowa jest odmianą najczęściej używaną do celów kulinarnych. Zawiera od 30 do 70% kakao, jednak zgodnie ze sztuką powinna go mieć przynajmniej 50%. Stanowi ona swego rodzaju pomost między intensywnością czekolady gorzkiej i delikatnością mlecznej. Świetnie komponuje się z dodatkami w postaci słodkiego nadzienia, czy białej czekolady, przez co często jest wykorzystywana jako podstawa do czekoladek. Czekolada zawierająca 50% kakao ma ok. 511 kcal na 100 g.
Czekolada mleczna jest najdelikatniejszą i najsłodszą z ciemnych czekolad. Ze względu na swój smak jest uwielbiana przez dzieci, ale, jak wskazują rankingi popularności, również przez dorosłych. Zawartość suchej masy kakaowej w czekoladzie mlecznej nie przekracza zwykle 25-30%. Podobnie jak czekolada deserowa, jest częstym elementem wyrobów takich jak czekoladki, batony, czy wafelki. 100 g czekolady mlecznej to ok. 535 kcal.
Biała czekolada przez wielu jest uznawana za tę, która w ogóle nie zasługuje na miano czekolady. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak proszku kakaowego używanego w procesie tworzenia tego typu czekolady. Jej szczególny aromat jest często wzmacniany przez połączenie z jednym z rodzajów ciemnej czekolady. 100 g białej czekolady to ok. 560 kcal.
Najmłodszym rodzajem czekolady, bo wprowadzonym na rynek w 2017 roku jest czekolada różowa. Nie zawiera ona barwników, ani substancji smakowo-zapachowych. Jej charakterystyczny kolor i aromat powstaje podczas obróbki ziaren kakaowca. 100 g tej czekolady zawiera ok. 564 kcal.
Podsumowanie
Czekolada jest częścią życia prawie każdego dziecka i dorosłego. Potrafi poprawić nam humor nawet w najtrudniejszy dzień. Nie dzieje się to jednak zupełnie bez kosztów z naszej strony. Dość duża kaloryczność sprawia, że łatwo możemy przybrać na wadze. Dlatego właśnie warto wiedzieć ile kalorii dostarczy nam dany rodzaj czekolady a także, że istnieją alternatywy, zarówno te do kupienia jak i takie, które możemy zrobić sami w domu. Teraz pozostaje tylko cieszyć się smakiem naszego ulubionego deseru z pełną świadomością zalet i wad.